$ DOLAR → Alış: 5,57 / Satış: 5,60
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Yeni Türkevi Binası New York’ta Bulunan İkonik Binalar Arasında Yer Alacak!

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğunun bulunacağı Yeni Türkevi Binası New York’un ikonik binaları arasına girmek için aday. Bina, lale şeklinde hayata geçirilecek.

Yeni Türkevi Binası New York’ta Bulunan İkonik Binalar Arasında Yer Alacak!
  • 26.05.2017

BM Genel Merkezi’nin hemen karşı konumunda bulunan Yeni Türkevi Binası’nın hizmet vermeye başlaması için çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Binanın yapım işlemleri için ABD’nin en büyük inşaat firmalarının girdiği ihaleyi, TÜRK – ABD ortaklığında bir firma kazandı.

Amerikan bilişim devi olarak ön plana çıkan IBM’den 1977 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in sağladığı katkılarla satın alınan ve 2013 yılına kadar Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu olarak hizmet veren binanın yıkılması için çalışmalar devam ediyor.

New York Türkevi’nin eski binasının yerine ise, Türkiye’nin aktif ve güncel ilerleyen dış politikası, artış gösteren itibarı ve ihtiyaçlarıyla eşdeğer 35 katlı gökdelen yükseltilecek. Yaklaşık olarak 20.000 metrekare inşaat alanını bünyesinde barındıracak olan söz konusu bina, 171 metre yükseklikle birlikte hemen karşıda bulunan BM binası, yanında bulunan UN Plaza ve ABD’nin BM Daimi Temsilciliğini çok düşük seviyelerde öylece bırakacak.

BM Daimi Temsilciliği ne New York Başkonsolosluğunun yanında aynı zamanda 200 kişi kapasiteli oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araç kapasiteli otopark ve üstünde lojmanların kendini göstereceği Yeni Türkevi Binası birçok hizmeti eş zamanlı olarak sağlama imkanını barındırıyor. Dinamik ve güvenlikli bir bina şeklinde dizayn edilen binanın yapım sözleşmesi 16 Mayıs tarihinde New York’ta taraflar arasında imzalandı. Binanın 2021 yılına kadar tamamlanıp hizmet vermeye başlaması beklentiler dahilinde yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ