$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

Üniversite Sınavı Öncesi Yard. Doç.Dr. Karayağız Önerilerde Bulundu!

Karayağız, YGS öncesinde ve sınav anında, çok fazla kişinin genel olarak performans düşüren yüksek endişe ve tedirginlik için bazı önlemler almasının kesinlikle gerekmekte olduğunu belirtti

Üniversite Sınavı Öncesi Yard. Doç.Dr. Karayağız Önerilerde Bulundu!
  • 10.03.2017

Psikiyatrist Yard. Doç. Dr. Şaban Karayağız, gençlerin hayatlarında en önemli dönüm noktaları arasında yer alan üniversite sınavının öncesinde, kaygının ve endişenin belirli bir oranda ve sabit bir miktarda olmasının motive edebileceğini belirtirken, fazla artış göstermesinin ise direkt olarak başarısızlığa yol açacağını aktardı.

Sınavların yanı sıra gelecek kaygısını bir saplantı, takıntı haline getiren öğrencilerin ise hayatlarında kaygı ve stresin çok yüksek miktarda olduğunu belirtti. Belirli seviyelerde olan kaygının ise gençleri motive ettiğini aktardı.

Kaygı düzeyinin yüksekliğinin bazı gençler üzerinde, sınav esnasında performansı olumsuzluk etkilediğini aktaran Karayağız, Kaygı düzeyinin, sınav esnasında öğrenciye engel olacak kadar güçlü ve sınav performansında olumsuz bir seyir izleyecek kadar yoğun olabileceğine değindi fakat bu kaygıyı bir takım önlemler sayesinde atlatabileceklerini belirtti.

Sınava iyi hazırlanmış olduğunuz gerçeğini ve yapabileceğinize olan inancı asla kaybetmemek gerektiğini aktaran Karayağız, sınav esnasında kaygınıza artış yaşatacak olumsuz tüm düşüncelerden uzak durulması gerektiğini belirtti. Kazanamazsam, şöyle olur diye bir takıntı kafanıza takmamanız gerektiğini de belirtti.

Cesaretin sınav esnasında çok büyük önem arz ettiğini aktaran Karayağız, sınavda olumlu düşüncelerle, kendinize cesaret veren cümlelerle kaygıdan uzaklaşabilinecek olduğunu aktardı.

Mesela bu işi ben yaparım öngörüsüne inanmanın insana büyük cesaret verdiğini belirtti. Sınav yerini önceden kontrol etmeniz gerekecektir, bu rahatlatacaktır. Zorunlu kalmadığınız sürece arkadaş ortamında sınav muhabbetini kesin açmayın ve kesinlikle konu tekrarı yapılmalıdır. Son anda yapılan tekrar direkt olarak kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir.

Sınavdan 1 gün önce eğlenmek, sevdiğiniz yerlerde olmak kaygı düzeyinizi düşürecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ