$ DOLAR → Alış: 5,63 / Satış: 5,65
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!
  • 27.02.2018

Memorial Kayseri Hastanesi Neonatoloji Uzmanı ve Çocuk Endokrinoloji Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, son günlerde gündemde yerini alan tuz tartışmasına yönelik bir takım açıklamalar yaptı.

İçerisinde yer alan radyoaktif elementler sebebiyle asıl kanser yapma potansiyeli bulunan tuzun Himalaya tuzu olduğunu dile getiren Kurtoğlu, iyotlu tuzun tiroid kanseri yaşattığına yönelik günümüze kadar hiçbir bulguya rastlanmadığını; aslında iyot eksikliğinde tiroid kanserinin tedavisinin çok zor olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Kurtoğlu, iyotlu tuza yönelik çok sayıda yanlış bilgi aktarımı yapılarak, toplumun yanıltıldığını sözlerine ekledi. İyotlu tuzların karşısında Himalaya ve kaya tuzunun önerilmesinin çok yanlış olduğunu, toplum sağlığını çok ciddi bir şekilde bozabileceğini ileten Kurtoğlu, özellikle tiroid bezinin hormon sentezini gerçekleştirebilmesi için kesinlikle vücuda gerektiği miktarda iyotun girmesinin lazım geldiğini vurguladı.

İyotlu tuzun kanser yaptığı söylentilerinin hiçbir bilimsel gerçeklik içermediğini ifade eden Prof, iyotlu tuzun aksine, Himalaya tuzunun içerisinde çok sayıda radyoaktif madde bulunduğundan dolayı, kanser yapan tuzun himalaya tuzu olduğunu sözlerine ekledi.

İyotlu tuzun karşısında önerilmekte olan kaya tuzunda iyot miktarının çok düşük olması sebebiyle, hayvanlara besleyici olarak verildiğini, endokrin uzmanları olarak kendilerinin iyotlu tuzun kullanılmasını önerdiklerinin altını çizdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ