$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Türkiye’de Yeterince Organ Bağışı Yapılmıyor!

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Türkiye ortalamalarına göre 5 adet beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastadan yalnızca 1 tanesinin organlarının bağışının yapıldığını aktararak, Şuanda nakil beklemekte olan hastaların sadece %17’sine nakil işleminin yapıldığını belirtti ve geriye kalan hastaların malesef ki hayatlarını kaybettiklerine değindi.

Türkiye’de Yeterince Organ Bağışı Yapılmıyor!
  • 01.03.2017

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Türkiye üzerinde yeterli miktarda organ bağışı işleminin gerçekleştirilmediğini belirtti. ERÜ Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu’nda Organ Bağışı konusunda konferans veren Yılmaz, anlık olarak Türkiye’de nakil adına çok fazla sayıda insanın sıra beklediğini ve gelecek bir haber karşısında mutluluktan uçacaklarını fakat o haber gelmediğinde ise hayatlarını kaybedecek olduklarını belirtti. Birçok hastanın sıra beklediği sırada hayatlarını kaybetmekte olduklarının da altını çizdi.

Yılmaz, İnsan olmanın erdemlerinden birinin de başkasının acısını hissetmekten ve bu acılara sanki kendi acısıymış gibi çare üretmek olduğunu aktardı. Bu kapsamda ülkemiz üzerinde organ nakli beklemekte olan bir haber karşısında mutluluktan yıkılacak olan çok fazla insan olduğuna değindi. Sıra beklerken ise yeteri kadar bağış olmadığından dolayı, organ yetersizliğinden hayatını kaybeden kişilerin olduğuna da değinen Yılmaz, Türkiye’nin organ nakli merkezi ve buralarda yetişmekte olan sağlık personelleri bakımından çok iyi bir durumunun olduğunu, fakat eksiğin organ bağışı yapılmaması olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ