$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Türkiye’de İnşa Edilen Camilerden Batı Rahatsız Oluyor!

Camilerin yarısından fazlası ruhsatsız.

Türkiye’de İnşa Edilen Camilerden Batı Rahatsız Oluyor!
  • 15.05.2018

Kayseri’de gerçekleştirilen Cami Planlama ve Tasarım Projesi 2. Çalıştayında konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir yıl içerisinde ortalama olarak 500 – 1000 arasında cami inşasının tamamlandığının altını çizerek, Türkiye’de inşa edilen camilerin batı tarafından dikkat topladığını ve bundan rahatsız olduklarını dile getirdi.

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vali Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve çok sayıda davetli katılım gerçekleştirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, burada yapmış olduğu konuşmasında, camilerin sıcaklığıyla Müslümanları kucaklayan bir özelliğinin bulunduğunu, bunun için en sıcak kavramlardan birinin cami olduğuna dikkat çekti.

Cami ruh köklerinin birleştiği bir mekandır deyişinde bulunan Erbaş, Camileri imar etmenin, sadece inşa etmeyi değil, aynı zamanda Allah’a ibadet etmeyi öğretme, özgürlüğü, kardeşliği, eşitliği, beraberliği konusunda da önemli olduğuna vurgu yaptı.

Erbaş, Bir caminin şehrin merkezini belirlediğini ve şehir planının kurucu öğesi olduğunu belirtti. Camiden kopuk bir şehir anlayışının medeniyetin hiçbir döneminde kesinlikle olmadığını, Caminin taş ve tuğladan meydana gelmediğini, içinde şefkat, ilim, irfan ve merhametin var olduğunu sözlerine ekledi.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Ülkedeki camilerin tamamına yakın bir bölümünü hayır işleri kapsamında özel şahıslar tarafından yapıldığını. Bazen camilerin planlaması ve projelendirilmesinde farklı problemlerin var olduğunu, bu kapsamda camilerin yarısından fazlasının ruhsatsız olduğunu dile getirdi. İmar barışı çerçevesinde hepsini ruhsata bağlama arzularının var olduğunu, ruhsatsız kamu kurumu binasının boy göstermemesi gerektiğini, hele ki caminin hiç olmaması gerektiğini, bundan dolayı hemen ruhsat tanınmasının lazım geldiğini sözlerine ekledi.

Kamçı, son olarak ise Bugünden sonra ruhsatsız cami yapılmasın deyişinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ