$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Tarihi Kilise Kütüphane Oluyor!

Kayseri’de yıllardan günümüze kadar süre gelmiş olan sergi salonu, ardından ise sırasıyla zabıta karakolu, spor merkezi olarak kullanıma açılmış olan tarihi Meryem Ana Kilisesi, 6.000.000 TL’lik restorasyon kapsamında Büyükşehir Belediyesince belirlenecek olan bir alan üzerinde ihtisas kütüphanesine dönüştürülecek.

Tarihi Kilise Kütüphane Oluyor!
  • 01.03.2017

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Çelik, Merkez Melikgazi İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi Kiçikapı semtinde yer almakta olan ve Tarih Yolu projesi kapsamındaki yapım tarihi bilinmemekte olan Ermeni kilisesinde restorasyon çalışmalarının devam etmekte olduğunu ve gelecek günler içerisinde tamama erdirildiğinde teşhir – tanzim çalışmalarına start verecek olduklarını belirtti.

Meryem Ana Kilisesi binasının en uygun yakışacağı şeyin kütüphane olacağını aktaran Çelik, buranın kütüphane olması yönünde ortak kararda kaldıklarını aktardı ve Burasının Türkiye kapsamında ses uyandıracak olan bir kütüphaneye çevrilecek olduğunu belirtti.

Daha çok ihtisas kütüphanesi olarak hizmet verecek olan kütüphane kapsamında yaklaşık olarak bulunan kitap sayısının 50.000 olacağını ve Kent Kütüphanesi olarak hizmete açılacak olduğunu belirtti.

24 saat boyunca asla kapanmayacak olan kütüphanede bireysel ve gerekliyse grup çalışmaları gerçekleştirilebilecek. Aynı zamanda Kütüphaneler kapsamında dijital servislerden elektronik kitap ve dökümanlara ulaşım yapılabilecek. Kütüphanenin hemen yan tarafında bir de ek olarak Kitap Cafe adıyla bir cafe yapılacak.

Büyükşehir Belediyesince Gençlik ve Spor Bakanlığından teslim alınmasının sonrasından restorasyon işlemlerinin başlamış olduğu tarihi Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi, 2017 yılının sonbahar mevsiminde hizmet vermeye başlayacak.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ