$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Talas’ta “Çocuklarda Obezite” Semineri Düzenlendi!

Talas Belediyesince düzenlenmiş olan sağlık organizasyonunda diyetisyen Esra Kula, Çocuklarda Obezite konulu seminer verdi.

Talas’ta “Çocuklarda Obezite” Semineri Düzenlendi!
  • 01.03.2017

Yeni yapılmış olan Kadın Kültür Merkezi ve Kapalı Çocuk Parkı kapsamında yapılan programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ve hanımı Emel Palancıoğlu ile birlikte birçok kadın katılım gerçekleştirdi.

Başkan Mustafa Palancıoğlu, Kadın Kültür Merkezi ve Kapalı Çocuk Parkı’nın özellikle kendisinin kadınlara vermiş olduğu bir söz olduğunu aktardı ve bu konuda çok büyük gayret gösterdiklerini, nihayet tamamlandığı için gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Bu kapsamda kadınlara özel bir program düzenlediklerini ileten Palancıoğlu, Türkiye üzerinde olan obezite oranının %31 rakamına çıktığını belirtti ve bu durumun çok hızlı bir şekilde artış gösterdiğinin altını çizdi. Sağlık olmayınca hiçbir kalkınma yaşanmayacağını aktaran Palancıoğlu, ülkeye faydalı bir şahıs olabilmek için ekonomi v.b her şeyden önce sağlığın düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Uzman Diyetisyen Esra Kula ise çocuklarda yaşanmakta olan obezitenin önüne geçilmesi adına, hamilelik döneminden itibaren annenin beslenmesine çok büyük ölçüde dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Çocukların damak tadının anneyle beraber gelişim gösterdiğini aktaran Kula, İşin asıl anahtarının yeterli ve dengeli beslenme olduğunu aktardı.

Fazla yenilen her şeyin vücuda bir yararı olmadığını ve Karaciğer’de yağ olarak depolandığını, bununla birlikte hiçbir faydası olmayan kiloların esiri olunduğunu aktardı. Buna obezite adının verildiğini aktaran Kula, eğer çocuklar seviyorsa Süt, Yoğurt, ayran, kefir gibi tüm süt ürünlerini içirmenin gerekli olduğunu aktardı. Aynı zamanda yiyecek olarak ise Et, tavuk, balık tarzında gıdalar beraberinde fasulye, nohut tarzında proteini yüksek gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Çocuklara makarna ve pilav özgürlüğünü tanımamak gerektiğini aktaran Kula, Şeker ve çikolatayı asla çocukları susturmak için kullanmamak gerektiğini de belirtti. Çocukların anlayacak olduğu bir kanalın mutlaka olacağını ve o kanalın tespitini yapıp çocuğun beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ