$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Suriyelilere Kalıcı Konut Verilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ikamet etmekte olan yaklaşık olarak 3.5 milyon Suriye uyruklu birey için temelleri atılacak yeni projeyi milletvekilleriyle birlikte gerçekleştirdiği basına kapalı toplantıda açıkladı.

Suriyelilere Kalıcı Konut Verilecek!
  • 05.02.2018

Yapılan söz konusu toplantıda milletvekilinin biri, birkaç gün önce konteyner kentlerden birine ziyarette bulunduğunun altını çizerek, kış aylarının da gelmesiyle birlikte olumsuz hava şartlarından dolayı konteynerlerin yetersiz kaldığı yönünde bir açıklama altına imza attı.

Milletvekilinin, Suriyeli mültecilere yönelik sosyal konut projesi başlatılmasına ilişkin bir öneri sunmasının hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kendilerinin sosyal konuttan da öte bir proje planladıklarının altını çizdi.

Bölgede güvenli alanların oluşturulmasının çok yüksek seviyede önem arz ettiğini ileten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projeyi Güvenli alanlar oluştuğu takdirde çadır kentler artık kendini göstermeyecek, hem Türkiye’de yaşamakta olan Suriye uyruklu bireyleri de yeni oluşturacak oldukları kalıcı konutlarda ikamet ettireceklerini, artık evlerinde yaşayacaklarını sözlerine ekledi.

Erdoğan, bu söz konusu proje çerçevesinde toplam 3.5 milyon Suriyeli mültecinin bir an önce kendi topraklarında ikamet etmesi için de atılacak bir adım olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmaya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın mültecilere yönelik Türkiye’ye verdiği yardım sözünde kesinlikle durmadıklarını vurguladı. Erdoğan, ne olursa olsun yardımların hızını kesmeyeceklerini ve kimseyi mağdur etmeyeceklerini gururla söyledi.

AFAD’ın 29 Ocak’ta güncellediği veriler dahilinde, Türkiye üzerinde kurulan 10 şehirdeki 21 çadır ve konteyner şehirde, yaklaşık olarak ikamet eden Suriyeli sayısı 240.000 olarak ön plana çıkarken, Türkiye içerisinde ise toplam ikamet eden Suriyeli sayısı 3.466.263 olarak kendini gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ