Kayseri Haber / Köşe Yazıları / Sınav Stresi Nedir? Ailelerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sınav Stresi Nedir? Ailelerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sınav kaygısı, sınavdan önce öğrenilen bilgilerin sınav esnasında kullanılmasını engelleyen ve kişinin başarısız sonuç almasına zemin hazırlayan bir olgudur. Peki sınav kaygısı nasıl oluşur ve nasıl engellenebilir sorularının cevabını birlikte yanıtlamaya çalışacağız.

Özellikle YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından Kayseri’de intihar eden 18 yaşındaki genç Ömer Faruk’dan sonra ailelerin sınav kaygısı ile ilgili daha fazla bilgi edime ihtiyacı duyduğunu hissediyorum. Tüm Türkiye olarak zorlu bir dönemden geçmekteyiz. Son 2-3 yılda yaşananlar sadece yetişkinleri etkilemedi. Olanlardan çocuklar ve gençler de en az yetişkinler kadar kendine düşen payı aldılar. Hatta özellikle gençlerden bahsedecek olursak tüm bu yaşananların üstüne bir de “geleceklerinin garantisi” olarak atfettikleri bir sınav gerçeğinin kaygısını tüm ağırlığıyla hissetmeleri gayet normal değil mi?

Aileler her ne kadar sınav stresi hakkında bilgi edinmeye çalışsalar da ‘bu stresi yenme ve başarılı olma’ işinin çocuklara ait olduğunu düşünme eğilimindeler. Aslında onlara moral olarak söylediğimiz “Beni kızım yapar, benim oğlum büyük adam olur” şeklindeki cesaretlendirme sözleriyle bile onları büyük bir beklenti içine sokmuş oluyoruz farkında olmadan. Özellikle bazı çocukların doğuştan daha dayanıksız ve daha duygusal olduklarını varsayarsak tüm bunlardan psikolojik olarak etkinme olasılığı diğer çocuklardan daha fazla olabilir.

Sınava hazırlanma sürecinde ailelerin çocuklarına özel olarak yaptıkları jestler ( meyve soyup önüne getirme, yemeğini masasına getirme, portakal suyu sıkıp ayağına getirme gibi) bir destekleme olarak görünse de aslında çocuğun omuzlarına yük yüklemekten öteye gidemez. Bırakın çocuğunuz yemek saatinde sofrada olsun, meyve saatinde odaya geçip sizinle birlikte televizyon izlesin. İstediği ne varsa bırakın kendisi alsın. Önceden yapılmayan ancak sınav hazırlanma sürecinde görülen bu tarz özel jestler çocukta “Bana bu kadar iyilik ve fedakarlık yapıyorlar, bunun sonucunda muhakkak onları mutlu etmeliyim.” Gibi kendini aşmasına neden olabilecek beklentiler doğurmasına sebep olabilir.

Sınav varsa kaybetme riski de vardır, sınav varsa başarısız olma ihtimali de vardır. Aileler ve sınava girecek gençler bunu akıllarından asla çıkarmamalıdır.

Çok ders çalışmak başarılı olacağınız anlamına gelmez, günün 8-10 saatini ders çalışarak geçirmek sınavda başarılı olacağınız garantisini vermez ancak boşa giden koca bir zamanın garantisini verir. Sporunuzu yapın, eğlenin, televizyon izlemek isterseniz izleyin, aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Sizin için günün en verimli saatlerini belirleyin ve yalnızca o saatlerde çalışın. Unutmayın ki hiçbir sınava tam olarak hazır bir şekilde giremeyeceksiniz. Çalışmanız gereken dersler asla tam olarak bitmeyecek. Önümüzde LYS var ve LYS’ye çalışma sürecini işkence haline getirmeyin.

Son olarak da sınava girmeden bir gün önce ya da hemen önce yapılması gerekenler gibi klişe laflardan uzak durun. Bunların her bir maddesini yerine getirmeniz mümkün değildir. Herkesin kendini rahatlatma yöntemi farklıdır. Siz de sizi en rahatlatıcı aktivitlerden birini yapabilir ya da her şeyi bir kenara bırakabilirsiniz.

Seçim sizin.

Şimdilik hoşçakalın…

Psikolog Tuğba AYZET

İlginizi Çekebilir

Lohusalık Dönemi Depresyonuna Dikkat!

Lohusalık dönemi depresyonu, çocuğun gelişimini ve anne sütünü direkt olarak etkiliyor.

1 Yorum

  1. Şebnem Baloğlu

    Elinize sağlık Tuğba hanım. gerçekten çok aydınlatıcı oldu. Ben hep masasına götürürdüm şahsen o nokta da iyi oldu yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir