$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Sevgisiz Bir Aile Ortamı Çocukların Boyunun Uzamamasına Sebep Oluyor!

Büyümenin ilk adımlar, anne karnında atılıyor. Sağlıklı ve normal büyüyen bir bebek için; anne adayının beslenmesini doğru bir şekilde yapması, tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların kontrol altında tutulması, sigara ilk sırada olmak üzere toksik maddelerden tamamen uzak durulması çok büyük önem arz ediyor.

Sevgisiz Bir Aile Ortamı Çocukların Boyunun Uzamamasına Sebep Oluyor!
  • 14.04.2017

Ailede var olan sevgi ve şefkat yoksunluğu ise büyüme hormonunu baskı altına alarak, çocukta boy kısalığına sebebiyet verebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü’nde çocuklarda büyüme geriliğinin sebepleri ve tedavilerine yönelik bilgi aktarımında bulundu.

40 haftalık bir bebeğin normal şartlar altında boyunun 50 cm, baş çevresinin ise 35 cm olmasının gerektiğini ileten Kurtoğlu, Kızlarda 3.3 kg, erkeklerde ise ağırlığın 3.5 kg olmasının normal olarak kabul edildiğini belirtti.

Bazı psikolojik sebeplerinde çocuklarda boy kısalığına sebep olduğunu belirten Kurtoğlu, annesi ve babası boşanmış olan çocukların, ailede ölüm ve kayıplara bağlı olan travma geçirmiş çocukların, çocuğun anne ve babasından uzakta kalmasının, aileden yeterli ilgi ve desteği görmemesinin, aile içinde şefkat ve sevgi yoksunluğunun olması gibi faktörlerin büyüme hormonunu baskı altına aldığını ileten Kurtoğlu, Bunun sonucunda çocukların yaşıtlarına göre kısa kaldığını vurguladı.

Büyüme hormonu eksikliğinin, başarıyla tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ileten Kurtoğlu, Bundan dolayı bu kapsamda şikayeti olan ailelerin bir uzmanla görüşme sağlamasının faydalı olacağını iletti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ