$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

“Selçuklulara Türk Tarihinin Üvey Çocuğu Muamelesi Yapılıyor”

Erciyes Üniversitesi Tarih Araştırmaları Kulübü aracılığıyla düzenlenen Muhteşem Çağın Mütevazı Çocukları Selçuklular konulu konferansta konuşmacı olarak yerini alan Doç. Dr. Erkan Göksu, Türk tarihi içerisinde Selçuklulara yönelik araştırmalara yeterince ilgi, alaka gösterilmediğini vurguladı.

“Selçuklulara Türk Tarihinin Üvey Çocuğu Muamelesi Yapılıyor”
  • 28.04.2017

Edebiyat Fakültesinde düzenlenen seminere katılım gerçekleştiren ve Selçuklu tarihiyle ilgili araştırmalarıyla tanınan Doç Dr. Göksu, Selçuklularla ilgili araştırmaların, diğer dönemlere göre güdük kaldığını, adeta bu döneme üvey evlat muamelesi gösterildiğini vurguladı. Selçuklularla birlikte Gazneliler, Karahanlılar, Harzemşahlar gibi bazı milletlerin de aynı şekilde makus talihin kurbanı olduğunu ileten Göksu,

Günümüz zamanında ülke üzerinde yer alan bütün üniversitelerde Türk tarihine yönelik araştırmada bulunan, araştırmacı sayısına bakıldığında, Eski Çağ tarihi elendiğinde, Orta Çağ ve Selçuklu tarihine dair araştırmaların sayısının ne kadar az olduğunun dikkat çekeceğini belirtti.

Aslında Selçuklu Tarihinin, tüm üniversitelerde ders olarak okutulduğunu, bir takım kitapların basıldığını ve bu konuda yetişen, kendini geliştiren çok önemli saygıdeğer araştırmacıların varlığını belirten Göksu, Fakat bu alanda doğrudan direkt olarak çalışmalarını Selçuklu Tarihi üzerinde yoğunlaştırmış olan, Selçuklu Tarihine yönelik yüksek lisans, doktora ve doktora ardından doğrudan çalışmalar yapan araştırmacı sayısının çok yetersiz olduğunun altını çizdi.

Bu açıdan bakıldığında günümüz zamanında bile, doğrudan doğruya Selçuklu Tarihçiliği yapan araştırmacı sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar olduğunu iletti. Bunun sadece Selçuklular için olmadığını,  Selçuklulardan daha şansız devletlerimizin de var olduğunu kaydetti.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ