$ DOLAR → Alış: 5,57 / Satış: 5,60
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Robot Polisler Geliyor!

2030 yılına kadar AVM’ler ve turistik bölgelerdeki polislerin 1/4’ü robotlardan meydana gelecek.

Robot Polisler Geliyor!
  • 24.05.2017

Bugün Dubai’de tanıtımı gerçekleştirilen bir polis robotu, kolluk kuvvetlerinde şehrin robot kullanıma geçişinin ilk adımı olarak görülmekte. PAL Robotics şirketi aracılığıyla 2011 yılında hazırlanan, üretilen ve tanıtılan söz konusu REEM adlı robotun modifiye modelini polis robot olarak kullanmaya başlayacak olan dünya devi Dubai, yüz tanıma özelliğinin yanında robotun 9 dil konuşabildiğine dair açıklama yaptı.

Robot, üzerinde bulunan kamerayla birlikte merkeze canlı video imkanı sağlarken, kendisine yapılan suç ihbarlarını saliseler içerisinde aktaracak olup aynı zamanda yapay zeka aracılığıyla ceza bile yazabilecek.

Dubai, 2030 yılına kadar polis ekiplerinin %25’ini robotlar için ayırma hedefini kamuoyuyla paylaşırken, bir sonraki süreçte ise karakollarda bulunan resepsiyon memurlarının robotlarla değişimi için girişimlerde bulunacak.

CNN’e konuşan Dubai Polisi Akıllı Servisler Depertmanı Genel Direktörü Nasser Alrazooqi, süreç ne kadar uzun olursa olsun, bir polis gibi çalışan robotu kusursuz olarak yapacakları konusunda emin adımlarla ilerlediklerini vurguladı.

Şubat ayında Çin üzerinde hizmet vermeye başlayan AnBot, yüz tanıma sistemiyle birlikte suçlaları direkt olarak tanıyor ve polise canlı sistemle haber verip, ulaşana kadar suçluları her türlü ölçekte takip altına alıyor.  Aynı zamanda Steven Hawking ilk sırada olmak üzere çok sayıda bilim insanı da, yapak zekanın insan öldürmesine karşı olduklarını ve bununla birlikte yapay zekanın gelecek zaman diliminde insanlığın varlığı için çok büyük bir risk teşkil ettiğini iletiyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ