$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

Oruç Tutarken Tokluk Hissi Sağlayan Tavsiyeler!

Ramazan ayında açlık ve süresinin çok uzun olması gün içerisinde enerjinin minimum seviyeye inmesi, kabızlık ve hatta bayılmaya bile davetiye çıkarabiliyor. Oruç tutarken kişinin kendini iyi hissetmesi için sahurda ve iftarda doğru ve yerinde besinleri, uygun miktarlarda yemesi çok büyük önem arz diyor. Uzman Diyetisyen Merve Yüksek, Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için tavsiyeler verdi.

Oruç Tutarken Tokluk Hissi Sağlayan Tavsiyeler!
  • 24.05.2017

Ramazan’da yapılan en büyük hatanın uyku bölünecek diye sahura kalkmamak olduğunu dile getiren Yüksek, bir diğer hatanın ise uyumadan önce yeyip sonra uyumak olduğunu Dile getirdi. Her iki durumun da vücuda fazla şekilde yüklenerek sindirim sisteminin dengesinde problemler ortaya çıkardığını ileten Yüksek, Oruç tutarken sahurun ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yumurta, az tuzlu peynir çeşitleri, süt, ve tam tahıllı ekmek ya da tostun sahur sofralarında tercih listelerinin en başında gelecek en iyi seçenekler olduğunu vurgulayan Yüksek, Zeytinin tuzlu bir besin olduğundan dolayı susama hissini artırdığına dikkat çekti. Yerine cevizin tercih edilebileceğine değinirken, Fazla şekerli ve hamurlu yiyeceklerin de daha çok acıkma hissi yaratacağı noktasına değindi.

Oruç açarken, acele etmenin en büyük hatalar arasında yer aldığını ileten uzman diyetisyen, Hızlı yemekten kaçınmak gerektiğini, yiyeceklerin ve içeceklerin iyice çiğnenmesi gerektiğini ve birden bire yemeklere yüklenilmemesi gerektiğini vurguladı. 1 adet hurma ya da zeytinle oruç açıldıktan sonra yağlı ve tuzlu olmayan çorbayla devam edilmesi gerektiğini iletti.

İftardan sonra ise bitki çayı içerek rahatlık hissi oluşturulacağını ileten Yüksek, 1 bardak rezene çayının hazmı kolaylaştıracağının altını çizdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ