$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

Mavi Tünel Projesi Çalışmaları Tamamlandı!

Osmanlı Padişahı, projeleriyle bilinen 2. Abdulhamid tarafından çizdirilen, Türkiye’nin yüzyıllık rüyası Konya Ovası Projesi dahilindeki Mavi Tünel’de çalışmaların sona ermesiyle Akdeniz’e dökülen su ovadaki toprakla bir araya geliyor.

Mavi Tünel Projesi Çalışmaları Tamamlandı!
  • 26.05.2017

Türkiye’nin yüzyıllık rüyası, Göksu Havzası’ndan Akdeniz’e akan suyu Konya Ovası ile bir araya getiren projede su, toplam olarak 225 kilometre uzunluğu bulunan kanalla birlikte ovaya akmaya resmen başladı. Akdeniz’de boşa akmakta olan suların Konya Ovası’na geçirilmesini amaç edinen ve Osmanlı Padişahı 2.Abdülhamid’in çizdirdiği asırlık proje tamamlandı.

Konya Ovası Projesi’nin (KOP) önemli adımı olarak ön plana çıkan Mavi Tünel Projesi ile birlikte Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanan suyu Konya Ovası’na aktaracak 125 kilometre uzunluğunu bulunan Apa Hotamış İletim Kanalı (AHİ) tamamlandı. Proje dahilinde 2015 yılında, Mavi Tünel’den ilk su verilmiş, Apa Göleti’de çiftçiler tarafından kullanıma sunulmuştu.

Yürütülmekte olan çalışmaları incelemek adına Konya’ya gelen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, KOP’un bir diğer önemli ayağı olarak kendini gösteren Konya İçme Suyu Şantiyesi’nin de tamamlandığını belirtti.

Konya Merkezi Arıtma Tesisi’nin de tamamlandığını sözlerine ekleyen Acu, 2017 yılının sonuna kadar Konya’ya içme suyu verilmesini sağlayacak olan tesislerin tamamlanacak olduğunu sözlerine ekledi.

Acu, yıllık olarak 100.000.000 metreküp su ile Konya’nın 2016 yılına kadarki içme suyu ihtiyacının karşılanacak olduğunun altını çizerek, Söz konusu projede herhangi bir aksama yaşanmaması için KOSKİ Genel Müdürü ve müteahhit firma yetkilisiyle toplantı gerçekleştirdiklerini vurguladı. Toplantıda, çalışma ve iş programına yönelik bilgi aldıklarına değinen Acu, Ödenekle alakalı hiçbir problemin olmadığı tespitini yaptıklarını dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ