$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Mardinli İş Adamı Kafalarda Soru İşareti Yarattı!

Libya’da linç edilerek öldürülen diktatör olarak ülkede tanınan Muammer Kaddafi’nin sarayından yağmalananlar arasında yer alan ve ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından el koyulan “Mamut” dişinden özel bir şekilde dizayn edilen hançere iki farklı kurum ve iki farklı bilirkişi tarafından değer biçilemedi. Antika olarak ön plana çıkan ve Mardinli bir iş adamı aracılığıyla Arap uyruklu bir iş adamına 30.000.000 TL karşılığında satılacağı sırada düzenlenen operasyonla el koyulan bu hançerin değeri belirlenemediği için polislere bilgi veren ihbarcı da %75 oranındaki ödül payına sahip olamadı. 

Mardinli İş Adamı Kafalarda Soru İşareti Yarattı!
  • 01.07.2017

Antika olan ve Mardinli bir işadamı tarafından Suudi bir işadamına 30 milyon liraya satılmak üzereyken operasyonla ele geçirilen hançere paha biçilemediği için polislere bilgi veren ihbarcı da değerinin yüzde 7.5 oranındaki ödül payını alamadı. Mardinli işadamı A.A. polisteki ifadesinde “Kaddafi’nin hançerini Libya’daki muhalif gruplardan 13 milyon liraya satın aldım” dedi.

İstanbul Kuyumcular Odası, hançerin orijinal olup olmadığının tespiti için çalıştı. Türk GemolojiLaboratuvarı’ndaki bilirkişi incelemesinde hançerin ‘Mamut’ dişinden yapıldığı ortaya çıktı. Ancak antika değeri nedeniyle hançere paha biçilemeyeceği sonucuna varıldı. Orman Bölge Müdürlüğü ve Gümrük Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede de hançere yine maddi bir değer biçilemedi. İkinci bilirkişi raporundan da sonuç çıkmayınca hançerin değerinin belirlenmesinin ardından müzayedede açık artırım ile satılmasına ve gelirinin hazineye aktarılmasına karar verildi. Ancak ihbarcı yüzde 7.5 oranındaki payını alma hakkını kaybetti. (Sabah)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ