$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Marangozlar, Fırıncılar, Boyacılar ve Kuaförler Astım Riski Altında!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, marangozlar, fırıncılar, boyacılar ve kuaförlerin yapmış oldukları işler ve verdikleri hizmetlerden dolayı diğer insanlara kıyasla çok daha fazla astım riskini bünyesinde barındırmakta olduklarının altını çizdi.

Marangozlar, Fırıncılar, Boyacılar ve Kuaförler Astım Riski Altında!
  • 24.03.2017

Astımın, alerjisi mevcut olan kişiler üzerinde çok daha fazla görülmekte olduğunu aktaran Kayseri Dünyam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, bazı meslek gruplarının da astım riskinde artış meydana getirmiş olduğunu aktardı.

Aynı zamanda her alerjisi olan kişinin astım hastalığına yakalanacak diye bir şeyinde olmadığını aktaran Büyükoğlan, astımın belirtileri hakkında bilgi verdi.

Tekrar eden hırıltılı solunum, nefes almakta zorluk, sebepsiz yere öksürük şikayetleriyle gelen bir rahatsızlık olması beraberinde, astım hastalarının nefesi tam olarak içerisine almakta zorluk çekecek olduğuna değinen Büyükoğlan, ilerlemiş hastalıklarda ise, günlük hayatta hasta nefes almakta zorluk çektiği gibi bununla beraber yaşamsal faaliyetler (yürüme, yemek yeme v.b.) zorluk çekebileceğini aktardı.

Nefes alma güçlülüğünü tetiklemekte olan dış etkenlerin ilk başında gelen soğuk, ortamda olan kokular, sigara dumanı ve hava kirliliği tarzında etkenler olduğuna değinen Büyükoğlan, bundan dolayı marangozların, fırıncıların, boyacıların ve kuaförlerin diğer meslek gruplarına kıyasla çok daha fazla astım riski barındığına değindi.

Bu tür mesleklerde hizmet vermekte olup, astım hastası olan kişilere maske takma, odayı havalandırmak, sık sık temiz hava almak gibi öneriler yapan Büyükoğlan, astımı ilerlemiş olan kişilere ise kesinlikle meslek değiştirmelerinin gerekli olduğunu aktardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ