$ DOLAR → Alış: 5,57 / Satış: 5,60
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Maliye, Google’a Ağır Ceza Kesti!

Maliye Bakanlığı, Google’a Türkiye’deki reklam satış faturalarını İrlanda üzerinden kestiği ve bu nedenle vergi kaybına sebebiyet verdiği için 300.000.000 TL ceza kesti.

Maliye, Google’a Ağır Ceza Kesti!
  • 29.05.2017

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekipleri, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’a ilişkin rutin denetimlerde şok bir olayla karşı karşıya geldi. Vergi müfettişleri tarafından yapılan incelemede, Google’ın İstanbul Levent’te , Tekfen Plaza’da bulunan Türkiye ofisinden internet reklamcılığı faaliyeti yapmasına rağmen, Türkiye’deki müşterilerine reklam satış faturalarını İrlanda üzerinden kestiği ve Türkiye’nin çok yüksek oranlarda vergi kaybetmesine neden olduğu tespitini yaptı.

Sabah’ın haberine göre, Apple, Microsoft, Google, Twitter gibi ABD merkezli çok uluslu işletmelerin vergiden kaçınmak amacıyla ABD merkezli çok uluslu işletmelerin vergi kaçırmak amacıyla ABD dışındaki ticari faaliyetlerini İrlanda’da kurmuş oldukları şirketler üzerinden yaptıkları iddia edildi. Bu durumun ise özellikle vergi savaşlarının çok kızgın bir seyir izlediği Avrupa Birliği ile ABD arasında ciddi çekişmelere sebebiyet verdiği zaman zaman ulusal basında yer alıyor. Türkiye’de faaliyetlerine devam eden söz konusu şirketlerin burada satış ofisleri ve ciddi bir ticari organizasyonlarının var olmasına rağmen, Türkiye’den elde ettikleri ticari gelirleri İrlanda’ya aktardıkları biliniyor.

Müfettişler 2015 yılında yaptıkları incelemelerinde, Google adlına 2010 – 2013 dönemleri için ortalama olarak 300.000.000 TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı önerdi. Google’ın kesilen cezalara bir itirazda bulunmayıp, vergi affından yararlandığı öğrenildi. Söz konusu cezaları ise ilgili kanun dahilinde ödedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ