Kayseri Haber / Kayseri / Lohusalık Dönemi Depresyonuna Dikkat!

Lohusalık Dönemi Depresyonuna Dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, lohusalık dönemlerinde , annelerde psikolojik olarak, yüksek iniş ve çıkışların meydana gelebileceğini ifade ederek, eşleri ve yakınları direkt olarak uyardı.
Öner, Lohusalık döneminde annelere her türlü desteğin verilmesi gerektiğini, yalnız bırakılmaması ve üzülmemesinin lazım geldiğini ifade etti.

Çevreden gelen olumsuz tüm durumların ve bazı kulaktan duyma bilgilerin de anneleri bu söz konusu dönem içerisinde olumsuz olarak etki altına aldığını ileten Öner, Eğer bu dönem içerisinde eşler, anneye yardımda bulunmazsa ve tek bırakırsa, annede belirli kaygılar, endişeler, üzüntüler olabilir. Bunun sonunda da kaçınılmaz depresyon bulunmaktadır. Dedi.

Gebelikte, doğum kadar büyük önem taşımakta olan dönemlerden birisi olarak ön plana çıkan lohusalıkla ilgili uyarılar yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, lohusalık döneminde annelere destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Lohusalık döneminin, bebeğin dünyaya gözlerini açmasından sonraki 40 günü içeren dönem olduğunu ileten Öner, bu dönemde annelerin, bebeklerinin dünyaya gelişleriyle alakalı olarak ruhsal ve hormonal bakımdan belirli değişiklikler meydana getirebildiğini iletti.

Annenin depresyona girmesi, direkt olarak süt kaybı meydana getirebilir. Bundan dolayı annelerin kesinlikle üzülmemesi, kaygınlanmaması ve korkmaması gerekmektedir. Bu ve bunun gibi çok sayıda sebep depresyona yelken açabilir. Eşler ve akrabalar bu konuda dikkat etmeli ve lohusalık dönemi bitene kadar dişini sıkmalı.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir