$ DOLAR → Alış: 5,63 / Satış: 5,65
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Kayserili Yaşlı Kadın, 86 Yaşında Okuma Öğreniyor!

Kayseri’de yaşı 86 olan yaşlı kadın Ayşe Demirel’in okuma çabası, çevresindeki herkese örnek oluyor.

Kayserili Yaşlı Kadın, 86 Yaşında Okuma Öğreniyor!
  • 27.02.2018

Kayseri’de babasının okula göndermesine rağmen, kendi istemeyerek okula gitmeyen ve dolayısıyla okumayı öğrenmeyen Ayşe Demirel, 86 yaşında okumayı öğrenebilmek için tüm çabasını harcıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan aracılığıyla start verilen, Okuma Yazma Seferberliği, Kayseri’de çok sayıda kişi tarafından ilgi görmekte.

Kocasinan Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle birlikte Kocasinan Akademi Mimarsinan tesislerinde start verilen kurslara, okuma yazma bilmeyip, öğrenme arzusu bulunan vatandaşlar gönüllü bir şekilde başvuruyor. Gelen ilgi çok yoğun.

Kurslara katılım gerçekleştirenler arasında yer  alan 86 yaşındaki Ayşe Demirel’in okumayı öğrenme çabasıyla yanıp tutuşması da çevresindeki herkese örnek oluşturuyor. Komşularıyla birlikte kurslara katılım gerçekleştiren Demirel, çok ilerlemiş yaşına rağmen hiçbir dersi kaçırmıyor ve aksatmıyor.

Çocukken babasının kendisini okutmak istediğini ancak kendisinin okulu sevmediğinden dolay gitmek istemediğini belirten 86 yaşındaki Ayşe Demire, Şimdiye kadar okumak istediğini ama okuyamadığını, harfleri öğrenme amacıyla başladığını, daha öncesinde yine okumayı öğrenmek için bu şekilde bir kursa katıldığını, diplomayı alıp eve astığını ama okuyamadığını belirtti.

Bu kezde okumayı öğrenemezse bir daha denemeyecek olduğunu sözlerine ekleyen Demirel, Babasının kendisini okutmak için çok çaba gösterdiğini, kendisinin ise komşuya gidip oturduğunu, okumaya yüzü olmadığını, çok pişman ve suçlu olduğunu belirtti. Okumayı öğrendikten sonra hemen adını yazacağını dile getiren Demirel, komşuların evine giderken otobüsleri okurken veya mahalle isimlerine bakarken zorlanmayacağını da ekleyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ