$ DOLAR → Alış: 5,63 / Satış: 5,65
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Kayseri Tabip Odası Tiroid Hastalıklarıyla İlgili Konuştu!

Kayseri Tabip Odası aracılığıyla gerçekleştiren eğitim seminerlerinin bu hafta işlenen konusu “Tiroid Hastalıklarına Yaklaşımlar” olarak ön plana çıktı.

Kayseri Tabip Odası Tiroid Hastalıklarıyla İlgili Konuştu!
  • 29.03.2017

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Muzaffer Keklik, çok fazla sayıda doktorun katılım gerçekleştirdiği seminer kapsamında Tiroid hastalıklarıyla ilgili olarak Erciyes Üniversitesi Endekrinoloji Bilim Dalı öğretim üyeleri arasından Doç. Dr. Züleyha Karaca’nın bilgiler verdiğini söyledi.

Geriatri Merkezi salonu kapsamında yapılan seminerde konuşma gerçekleştiren Doç. Dr. Züleyha Karaca, vücut üzerinde yaşamsal bir görev üstlenen tiroid bezinin ara sıra fonksiyonlarını yitirmesi veya tam yerine getirememesi durumlarında çeşitli hastalıkların meydana geldiğinin altını çizdi.

Tiroid bezlerinin radyasyon, iyot eksikliği, yaşlanma tarzında faktörlere bağlı bir şekilde bozulabilmekte olduğunun altını çizen Doç. Dr. Züleyha Karaca, Düzenli aralıklarla birlikte tiroid hormonlarını kontrol ettirmek ve yılda en fazla 1 kere uzman bir doktora bu konu üzerinden muayene olmanın çok büyük gerekliliğinin olduğunun altını çizdi.

Tiroid hastalıklarının toplumda çok yaygın bir şekilde göründüğünün altını çizen Karaca, bununla birlikte yaş arttıkça riskinde artmakta olduğunu belirtti.

Bunların bir bölümünün tiroid bezinin az yada çok çalışmasının, yani hip ve hipertiroidi olarak karşımıza çıkmaktayken aynı zamanda bir kısmı da tiroid bezinde büyüme, (guatr) ve  tiroid nodülleri ve tiroid kanserleri olarak kendini göstermektedir.

Çok farklı klinik belirtler vermekte olan tiroid bozukluğu yaşamakta olan şahıslar farklı uzmanlık alanlarındaki hekimlere başvuru yapabilmektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ