Kayseri Haber / Ekonomi / Kayseri Şeker’in Yeni Hedefi, Şeker Pancarı Tarımında Dünyayla Rekabet İçerisine Girmek!

Kayseri Şeker’in Yeni Hedefi, Şeker Pancarı Tarımında Dünyayla Rekabet İçerisine Girmek!

Türkiye üzerinde şeker sektörünün dünyayla birlikte rekabet içerisine girebilecek düzeye ulaşmasının yolunun  şeker pancarı tarımının ekilen arazilerden, sofralarımıza uzanana kadar geçirdiği tüm yolculuğun dünya standartlarına uygun hale gelmesinden geçtiği belirtildi.

Konuya yönelik bir takım açıklamalarda bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Şeker sektöründe kendilerinin dünyayla rekabet içerisine girebilecek bir seviyede pancar ve şeker üretimi gerçekleştirmedikleri takdirde, bu işin devamlılığının asla mümkün olmayacağını iletti.

Şeker sektörünün dünyayla rekabet edebilecek düzeye ulaşmasının yolunun direkt olarak tarladan tüketiciye doğru uzanan yolda her şeyin dünya standartlarında olmasından geçtiğini başka türlü bunun mümkün olmadığını belirten Akay, Kendilerinin öncelikli olarak çiftçilerinin Avrupa ve Dünya standartları ölçüsünde üretim başarısını sağlaması amacı güderek eğitim desteği verdiklerini vurguladı.

Bu çerçeve dahilinde, Şeker pancarı ekiminde münavebeye riayet, tarla hazırlığı, coğrafi şartların gerekli gördüğü tohumların tespit edilip seçilmesi, daha verimli ve güzel ürün almak için yapılan ilaçlama, hastalık ve zararlı bakterilerle mücadele için belirlenen uygulamalar, ekim – söküm ve nakliye anında zayiatların tamamen engellenerek verimin bu kapsamda artırılması, pancarda zaten var olan şeker oranının daha yükseklere çıkarılması, Randevulu söküm ve tesellüm uygulaması konuları gelmekteydi. Bu konularda uzmanlarla çiftçileri bir araya getirmek suretiyle 5 yıl boyunca eğitim verdiklerini ifade eden Akay, Çiftçiler ve çalışanlarında bu konulara gerekli olan tüm ilgi ve alakayı en ince detayına kadar gösterdikleri ve başarıyı hep beraber yakaladıklarını sözlerine ekledi.

 

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir