$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

Kanser Riskinin Önüne Geçen 9 Beslenme Tavsiyesi!

Dünyada hayati kayıp sebeplerinin arasında bulunmakta olan kalp ve damar hastalıklarının sonrasında 2. sırayı kendine yer edinmiş olan “kanser”, anormal hücrelerin kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde çoğalması ve yine bu çoğalan hücrelerin kontrol dışında hızlı bir şekilde yayılması beraberinde ortaya çıkmakta.

Kanser Riskinin Önüne Geçen 9 Beslenme Tavsiyesi!
  • 05.04.2017

Kanserle karşı karşıya kalmadan önce alınması gereken önlemlerin ilk sırasında dengeli ve sağlıklı beslenmek geliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Halit Karaca, kanserle mücadelede doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Ülkemizde her yıl 150.000 kişinin kanser hastalığına yakalandığını aktaran Karaca, Batı toplumlarında her yıl 250 – 350 kişinden bir kişinin kanserle tanıştığını, 60 yaş ve üzeri insanlarda kanser sıklığının daha da fazla görüldüğünü ve her 300 kişiden 5 kişinin bu hastalıktan etkilendiğini belirtti. Ülkemizde her yıl 150.000 kişinin kansere yakalandığı tahmin edilmektedir.

Son yıllarda kanserden korunmak ve önlem almak adına nelerin yapılacağı ve nelerin kanserojen olabileceğinin en popüler sağlık konusu haline geldiğini belirten Karaca, Bu derecede ciddi bir sağlık probleminin nedenlerini ortaya koymanın ve korunmanın, yani hastalık ortaya çıkmadan önlemini almak için dünya çapında bir sağlık politikası oluşturulduğunun altını çizdi.

Genetik faktörlerin, sigaranın, çevre kirliliğinin ve çoğunlukla yanlış beslenmenin kanserin etkenleri arasında yer aldığının bilindiğini belirten Karaca, dengesiz beslenmenin direkt olarak kansere davetiye vermekle eş değer olduğunu anlattı.

Kanserden korunmak adına yapılacak olanları 9 madde de sıralayan Karaca, maddeleri şu şekilde aktardı:

  1.  Yeterli ve dengeli beslenilmeli, öğünlerde 4 besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı dengeli menüler hazırlanmalıdır

  2.  Günde en az 5 porsiyon sebze veya meyve tüketilmelidir. En az 2 porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgiller olmalıdır

  3.  Rafine tahıllar ve saf şeker yerine, tam taneli tahıllar tercih edilmelidir

  4.  Her gün kırmızı et yenmemeli; balık, tavuk, sebze ve kuru baklagiller dönüşümlü tüketilmelidir

  5.  Mangal ve ızgarada yanmış etlerden uzak durulmalıdır.

  6.  Yağ alımının azaltılması için yemekler az yağla pişirilmeli, et yemekleri yağ eklenmeden kendi yağları ile pişirilmeli, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine; haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

  7.  Salam sosis gibi işlenmiş et ürünleri ile hazır soslar tüketilmemelidir.

  8.  Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

  9.  Yeşilçay, brokoli, domates, kırmızıbiber, ceviz, kivi gibi kansere karşı koruyucu olduğu bilinen gıda ve içecekler tüketilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ