$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Jeoloji Mühendisleri, Depremin Doğal Olduğunu Fakat Afetin Doğal Olmadığını Belirtti!

Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, aktif bir tektonik kuşak kapsamında bulunmakta olan ülkemizin, gelecek zaman diliminde değişik büyüklükler de depremlere ev sahipliği yapacak olduğunu aktararak, Depremin doğal olduğunu ama afetin doğal olmadığını kaydetti.

Jeoloji Mühendisleri, Depremin Doğal Olduğunu Fakat Afetin Doğal Olmadığını Belirtti!
  • 02.03.2017

Üzeltürk, mevcut deprem bölgeleri haritasına göre, Anadolu Toprakları’nın neredeyse %70’inin 1. ve 2.derece deprem bölgesinde yer aldığını ve konutların yaklaşık ise 16.000.000 tanesinin yani ortalama %69’unun, nüfusun ise yaklaşık 66.000.000’unun yani %72’sinin 1.ve 2.derece deprem bölgesinde konumlandığını aktardı.

Üzeltürk, Türkiye’de yaşanmakta olan büyük ölçekli depremler kapsamında toplam 100.000’den fazla insanın yaşama gözlerini yumduğunu, 500.000’den fazla konutun çok ciddi hasarlar aldığını, 100.000’lerce kişinin deprem sonucu yaralı olarak kurtulduğunu belirtti.

Sonuçları asla unutulamayacak olan felaketler yaşandığının altını çizen Üzeltürk, son zamanlarda Çanakkale’de meydana gelen 5 büyüklüğünde depremde dahi, yaşama gözlerini yuman kimsenin olmamasının sevindirici bir haber olmasıyla birlikte, 500 taneye yakın konutun ağır hasar almasına, 1000’e yakın konutun ise hafif ve orta hasarla kalmasına sebebiyet verdiği ve milyonlarca lira değerinde maddi hasar açtığını bildiklerini aktardı.

Aslında bir doğa olayı olan depremin doğal olduğunu, düşük standartlarda olan ve sağlıksız binalarda ki hasarların ise doğal olmayan bir şekilde afete dönüştüğünün altını çizen Üzeltürk, doğa kaynaklı olan depremlerin asla önüne geçilemeyeceğini belirtirken, depremlerin birer afet olmasını engellemenin önüne geçilebileceğinin insan oğlunun elinde olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ