Kayseri Haber / Kayseri / Erciyes Üniversitesi’nden Bir İlk Daha!

Erciyes Üniversitesi’nden Bir İlk Daha!

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (TAUM) kazandırılan, Zeiss Gemini 500 Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM;  Field Emission Scanning Electron Microscopy) ile Türkiye’nin en nano boyuttaki incelemeleri yapılabilecek.

Yaklaşık olarak değeri 5.000.000 TL olan yatırımla birlikte 2 adet FESEM’i bünyesine dahil eden TAUM, adli tıp incelemeleri başta olmak kaydıyla diğer teknoloji tabanlı gereksinim duyulan tüm incelemelerde; incelenmekte olan nesneyi 2 milyon kat oranda net bir şekilde büyütmesiyle, Türkiye’de en nano boyutta araştırma yapılmasına yelken açacak.

FESEM tanıtım toplantısında konuya yönelik bilgi aktarımında bulunan TAUM Müdürü Prof. Dr. Uğur Şahin, şuanda merkezin bulunduğu imkanlarla birlikte Türkiye üzerinde bu kadar küçük boyutta inceleme yapmaya imkan sağlamakta olan tek yer olarak ön plana çıktıklarını vurguladı.

FESEM teknolojisinin özellikle adli tıp incelemelerinde çok kolaylık yaratacak olduğuna ifade eden Prof. Dr. Uğur Şahin, Günümüz teknoloji çağında her şeyin küçülmekte olduğunu, nano mertebede incelemeler gerçekleştirilmekte olduğunu iletti. Alınan cihazın toplam olarak 2 milyon kat büyütme oranına sahip olduğunu dile getiren Şahin, 0,6 nanometre çözünürlüğe kadar ulaştığını da dile getirdi.

Merkezin, FESEM cihazıyla diğer üniversiteler ve sanayiden gelecek olan araştırmaların tamamına cevap verebilecek derece ve kıvama ulaştığını ileten Şahin, Bu cihazla biyolojik, metal, polimer, tekstil ve benzeri malzemelerden çok sayıda örnekler incelenme altına alınıp, çok detaylı analizler yapıldığının da altını çizdi.

Örnek olarak adli tıpta, atış artıklarının incelenmesinde bu son teknoloji ürünün kullanımının vazgeçilmez olduğunu veren Şahin, Yine adli tıp alanında mite adı verilen mikro organizmalı canlılar aracılığıyla cesedin kaç günden beri cansız halde olduğunun tespit edileceğini söyledi.

ERÜ’nün, Eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla ilan edilen 10 araştırma üniversitesi arasına dahil olmayı başardığının altını çizen ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven’de, araştırma merkezlerine her daim destek olmaya devam edecek olduklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Güven, GENKÖK, Nanoteknoloji, İlaç Araştırmaları, Aşı Geliştirme, Klinik Mühendislik ve TAUM gibi 40’dan fazla araştırma merkezleriyle birlikte Erciyes Üniversitesi’nin tam anlamıyla araştırma üniversitesi haline geldiğini vurguladı.

 

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir