Kayseri Haber / Kayseri / Erciyes Üniversitesi Öğretim üyesinin Büyük Başarısı

Erciyes Üniversitesi Öğretim üyesinin Büyük Başarısı

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Serdar GENÇ’in yürütücülüğünde TÜBİTAK Uluslararası COST projesi kapsamında yapılan çalışmalardan ortaya çıkan tescilli ulusal patentler hem ticarileşmesi için firmaya lisanslandı hem de bu patentlerin ticarileşmesi sırasında TÜBİTAK’dan TEYDEB kapsamında bir destek daha alındı. Başvurulan 19 projeden; ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, YTÜ, Ankara Üniversitesi gibi önemli üniversitelerle birlikte Erciyes Üniversitesi’nin bu projesi de desteklenen 14 proje arasına girerek, Erciyes Üniversitesi adına büyük bir başarıya imza atılmıştır. Bu çağrı kapsamında, desteklenen projeler kapsamında yaklaşık 13 milyon TL değerinde 19 teknolojinin sanayiye aktarılması hedeflenmektedir.

TÜBİTAK’ın ilk defa uygulamaya koyduğu; üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve teknoloji geliştirme bölgelerinde geliştirilen patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasının amaçlandığı Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı kapsamında Prof. Dr. M. Serdar GENÇ’in yürütücülüğünde Erciyes Üniversitesi ve MSG Teknoloji ortaklığı ile gerçekleştirilecek bu TEYDEB projesinde, firma lisansladığı Erciyes Üniversitesi’nin 3 adet ulusal patentine konu olan akışı iyileştirilmiş kanat profili teknolojilerini rüzgar türbini ve insansız hava araçları kanatlarında uygulamaya dönüştürüp, üniversite-sanayi iş birliği ile bilgi ve teknoloji aktarımı süreçlerini geliştirerek daha verimli yerli ve milli kanat sistemleri ortaya koyacaklarının hedeflendiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de Ölüm Oranı %299 Arttı!

Koronavirüs nedeniyle ölümler hızla artıyor. Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yaptığı basın açıklamasında, en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir