Kayseri Haber / Eğitim / Erciyes Üniversitesi Bebeklerden İlham Alarak Bitkilere Güneş Kremi Üretti!

Erciyes Üniversitesi Bebeklerden İlham Alarak Bitkilere Güneş Kremi Üretti!

Erciyes Üniversitesi’nde görev yapmakta olan 3 akademisyen, Türkiye’de ilk kez bitkilerin korunmasına yönelik fiziksel koruma ürünü üreterek bir ilkin altına imza attı.

Bebekler için kullanılmakta olan inorganik güneş kremlerini önlerine örnek olarak koyan akademisyenler bu örnek ışığında bitkiler için benzeri bir ürün üretti. Meyve ve yapraklardaki güneş yanıklarını %75 oranında düşürecek olan bu ürün, Türkiye’de ilk.

ERÜ Seyrani Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Başaran, Doç. Dr. Serkan Şahan ve Dr. Öğretim Görevlisi Oğuzhan Uzun, ilk yerli inhibitör gübreyi de üretmişlerdi. Bunun ardından ilk yerli bitki fiziksel koruma ürününü de üreterek isimlerini bir kez daha ön plana çıkardılar.

Bitkileri güneş yanıklarına karşı korumakta olan bu ürünü Erciyes Teknopark’ta yer alan Doğatech şirketinde, denemelerini ise ERÜ Ziraat Fakültesi’ne bağlı olan deneme sahalarında gerçekleştirdiler.

Denemeler sonucunda 1 hektar alanda en fazla 2 litre ürün kullanılarak toplamda %75’lik oranda olumlu sonuç elde eden ürünün ticari üretimi de başlamış durumda. Ürün, yabancı menşeli rakiplerine kıyasla, çiftçiler için hem maliyet konusunda avantaj sağlarken, hem de meyvelerin üzerinde kesinlikle leke bırakmayarak ticari kayıpları tamamen engelliyor.

Ürünün bitkiler için güneş kremi fonksiyonunda ön plana çıktığını dile getiren Proje Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Başaran, insan sağlığı için de son derece zararlı sonuçlar doğurmakta olan güneşden gelen zararlı ışınların, bitkilerde ortaya çıkardığı olumsuz sonuçları tamamen engellemek için bu şekilde bir üretim yapmaya karar verdiklerini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir