$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

Erasmus’un 30.Yılı Kutlanıyor!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, uluslararası öğrenci programı olan Erasmus’un 30.yıl kutlamalarına yönelik katılım gerçekleştirdiği bir programda, Ülkenin geleceğinin inşasında yetiştirecek oldukları genç nesillerin fikir ve düşüncelerini, ürettiklerinin en önemli rol oynayacak olduğunu vurguladı.

Erasmus’un 30.Yılı Kutlanıyor!
  • 26.05.2017

Türk yükseköğretiminin görevinin ise bu gençliği en güçlü, özgür ve saygın fikirle donatmak olduğunun altını çizdi. YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’nin sahip olduğu toplam 7.000.000 üniversite öğrencisinin çok sayıda Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğunu dile getirdi. Türkiye’de ise her 1.000 kişiye 0,4 doktoralı insan düştüğüne de değindi.

YÖK, AB Bakanlığı, Türkiye Avrupa Birliği Delagasyonu ve Ulusal Ajans yurtdışı öğrenci değişim programı olarak ön plana çıkan Erasmus’un 30. yılı kutlaması için “Erasmus’tan, Erasmus Plus’a (+) 30 Yılın Hikayesi” adlı bir program düzenledi.

İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe büyükelçiler, başkonsoloslar, rektörler, eğitim müşavirleri ve öğrenciler katılım gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan YÖK Başkanı Saraç, katılımcılara kurumun yapısından çalışmalara kadar çok sayıda bilgi verdi.

2001 yılında 75 olan üniversite sayısının anlık olarak 182 olarak ön plana çıktığını ileten Saraç, Üniversitelerde 7.200.000 öğrencinin eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam ettirdiğini vurguladı. 7.200.000 sayısının birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğunu dile getiren Saraç, Öğrenci sayısıyla bölgenin Rusya’dan sonraki en büyük 2. ülkesi olduğumuzu aktardı. Kız öğrenci sayısının ise erkeklere kıyasla çok sayıda ülkeden iyi olduğunun altını çizen Saraç, uluslararası öğrenci sayısının her geçen yıl artış gösterdiğine, şuanda 110.00 uluslararası öğrencinin olduğunu ve gelecek yıl yine artacağına inandıklarını vurguladı.

En fazla uluslararası öğrencinin Azerbaycan, Suriye, İran, Irak’tan geldiğini dile getiren Saraç, sadece bunlarla sınırlı olmadığına değindi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ