$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Dünyada İnşaat Maliyetinin En Fazla Artış Gösterdiği 2. Şehir İstanbul!

Araştırma şirketi Turnet & Townsend’in dünyada inşaat sektörüne yönelik yapmış olduğu araştırmaya göre inşaat maliyetinin en hızlı artış gösterdiği şehirler arasında İstanbul, Buenos Aires’den sonra ikinci sırada kendisine yer açtı. İnşaat maliyetinin en yüksek olduğu şehir ise New York olarak ön plana çıkıyor.

Dünyada İnşaat Maliyetinin En Fazla Artış Gösterdiği 2. Şehir İstanbul!
  • 19.05.2017

Turner & Townsend’in 43 ülke üzerinde gerçekleştirdiği araştırmada, küresel ve global anlamda maliyet enflasyonunun 2017 yılında %3.5 olduğu, gelişmiş ekonomilerde ise 25 ülkeden 20 tanesinde inşaat maliyetinin enflasyondan daha fazla artış yaşadığı iletildi.

Listeye göre 2017 yılında inşaat maliyetinin en fazla artış yaşaması beklenen 2.şehir %10 artış beraberinde İstanbul olarak meydana geldi. Avrupa listesinde ilk sırada bulunan İstanbul, 2016 yılında inşaat maliyetinde %12’lik artışla 2. sırada yer alıyordu.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires ise %20’lik artışla ilk sırada yerini aldı. Buenos Aires 2016 yılda da %27 ile inşaat maliyetinin en çok artış gösterdiği birinci şehirdi.

İstanbul’u Dublin, Johannesburg ve Sao Paulo seyretti. Perth ve Singapur ise inşaat maliyetinde herhangi bir değişiklik yaşanmayan şehirler olarak ön plana çıktı.

Dünyada inşaatın en pahalı olduğu şehirler listesinde ise ilk sırada yer alan şehir New York olarak ön plana çıkıyor. New York’ta inşaat maliyeti 2016 yılındaki gibi %3.5 olarak meydana geldi.

New York’u ise sırasıyla San Francisco, Zürih, Hong Kong ve Londra seyretti. Londra, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından sterlinde yaşanan değer kaybı sebebiyle 3.sıradan 5.sıraya geriledi. Araştırma sonucunda inşaat maliyetleri, yüksek katlı apartmanlar, ofis binaları, büyük dağıtım merkezleri, hastane ve okullarla alışveriş merkezlerinin maliyetine göre hesaplandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ