$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Apple, Cihazların Tamirini Kendinden Başkasının Yapmasını İstemiyor!

Cihaz tamirlerinin kişi ve şirketlerce yapılması konusunda kolaylık gerçekleştirecek olan bir yasa tasarına karşı Apple, LExmark, Toyota gibi şirketler lobi oluşturmuş durumda.

Apple, Cihazların Tamirini Kendinden Başkasının Yapmasını İstemiyor!
  • 19.05.2017

Daha önce Nebraska ve diğer eyaletlerde de benzer yasa tasarılarına karşı çok sert tutumda bir lobi yaklaşımı izleyen Apple, bu sefer New York’taki yasa tasarında yalnız değil.

Apple’ın yanında Verizon, Lexmark, Asurion, Medtronic, Caterpillar ve Toyota’da lobi faaliyetlerini büyük bir hızla devam ettiriyor. Apple’ın lobi şirketi olan Roffe Group, nisan ayından günümüze lobicilere yapılan 336.000 $ ödemenin 32.000 $’ını gerçekleştirdi.

Vice’ın teknoloji kolu olan Motherboard’un yaptığı haberde, Apple’ın Roffe Group’a aylık 9.000 $ değerinde ücret ödemesi yaptığını gösteren bir fatura da görülmekte. Ayrıca binlerce elektronik üreticisini bünyesinde barındıran CTA’de tasarıya karşı lobi faaliyeti yürütme noktasında start verdi.

Tasa tasarının lehine lobi yapanların ise 5.000 $ harcadığı biliniyor.

Apple, bundan önce ABD’nin değişik eyaletlerinde gündeme gelmesi mümkün olan tasarıalrda, ürünlerin sertifikalı teknisyenler tarafından tamir edilemsi gerektiğini belirtenlere karşı çıkmıştı.

Apple ve Apple yandaşlar, bu tür bir tasarının sanayi sırlarının yanında, güvenlik, emniyet endişelerini ortaya çıkaracağı sebebiyle yasalaşmasını istemediğini ilettiler. Sertifikalı tamir için Yetkili Servis Sağlayıcı program sunuluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ