Kayseri Haber / Sağlık / Aile Sağlığı Merkezleri Haftasonu Açık Olacak mı?

Aile Sağlığı Merkezleri Haftasonu Açık Olacak mı?

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Fakat nöbet konusundaki değişikliğin farklı bir şekilde yorumlanmasının üzerine aile hekimlerinin çatı örgütü olarak bilinen AHEF, yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklama çerçevesinde, Yönetmeliğin 2.maddesinde Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı elemanlarında ihtiyaç duyulması durumunda, 657 sayılı Kanunun ek 33. maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatlerinin dışında nöbet görevi verilir ibaresi kendini gösteriyor.

Bu madde, vatandaşlar aracılığıyla, Aile Sağlığı Merkezleri’nin haftasonları açık olması yönünde yorumlanmıştır şeklinde açıklama yapıldı. Bu açıklamaya dayanarak haftasonları aile hekimliği merkezlerinin açık olmayacağı biliniyor.

AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, maddenin yeni bir nöbet anlamı taşımadığını iletti. Özer, 2014 yılında Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine zorunlu cumartesi nöbetleri getirdi. Efektif olmayan bu nöbetlere karşı AHEF tüm sahayla birlikte ortak bir şekilde mücadele etti. Nöbetler Ağustos ayında torba yasa beraberinde kaldırıldı. Dün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren olan yeni yönetmelikle de bu mücadeleyi bir kez daha belgelemiş oldular.

Eski yönetmelikte, zorunlu 8 saat nöbet ve ihtiyaç durumunda, bu sürenin daha fazlası nöbet ibaresi kendini göstermekteydi. Yeni yönetmelikte ise ihtiyaç durumunda, aile hekimlerine  haftaiçi sekizer saat, haftasonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere, haftalık 30 saatten fazla nöbet tutturulmayacak olduğunun açık bir şekilde ifade edildiği ve anlatıldığı açıklandı.

Aile hakimleri artık bundan sonra sadece ihtiyaç duyulduğu anlar nöbete çağrılacaktır.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir