$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

560.000.000 E-Mail Hesabı Hacker’lar Tarafından Çalındı!

Şu aralar internette milyonlarca çalıntı şifre kendini göstermekte. Sorun yaşamamak için kesinlikle şifrelerinizi tekrardan değişmeniz lazım gelmektedir.

560.000.000 E-Mail Hesabı Hacker’lar Tarafından Çalındı!
  • 18.05.2017

Son zamanlarda gündem maddesi halini alan WannaCry virüsünün çok büyük ölçekte her yerde kullanıcıların karşısına çıkması yetmediği gibi, şuanlarda da internette çalınmış milyonlarca şifre cirit atıyor. Güvenlik araştırma merkezi MacKeeper’in bugün yayınladığı raporda çok büyük bir veritabanının internete sızdırıldığının altı çizildi. Bu veritabanının büyük bir kısmı ise şifreleri barındırıyor.

Bu ve bunun gibi durumlardan korunmak için birkaç öneri bulunuyor. İşte Webtekno tarafından verilen o öneriler şu şekilde…

Şifreleri güçlendirmek gerekiyor, en güçlü şifre bile ele geçirildiği zaman önemini yitirdiğinden dolayı İnternet ortamı dahilinde kullanılan şifreler çok farklı olmalıdır. Yani kullanılmakta olan her şifre birbirinden farklı şekillerde yer almalıdır. Bu birbirinden farklı çok sayıda şifreyi bir şifre yöneticisiyle kaydetmeniz mümkün olacaktır. Fakat LastPass tarzındaki şifre yönetici programlarda bile açıklar meydana gelebiliyor. Bundan dolayı her ay şifreyi değiştirmekte fayda var.

2 adımlı doğrulama kullanmak iyi olacaktır, Telefona yüklenecek Google Authenticator tarzındaki programlar, hesaplarınızı güvenlik altına alacaktır. 2 adımlı doğrulamayı kullandığınız takdirde hesaba giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre dışında aynı zamanda bir şifre daha gerekmekte. Bu şifre ise genellikle 30 saniye boyunca geçerliliğini koruyacak bir şekilde Google Authenticator tarzındaki doğrulayıcı programlar tarafından üretilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ