Kayseri Haber / Ekonomi / Zincir Mağazalara Verilen Süre Uzatıldı!

Zincir Mağazalara Verilen Süre Uzatıldı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın “Perakende Ti̇carette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu çerçeve dahilinde, 6 Ağustos 2016 tarihinde yürürlük dahiline alınan bu yönetmelikte bir yıl olarak belirlenen büyük ya da zincir mağazalar tarafından satılmakta olan mağaza markalı ürünleri yönetmeliğe uygun bir hale koymaları için verilen süre, bir yıl daha uzatılarak 6 Ağustos 2018 olarak belirtildi.

Büyük ve zincir mağazaların, söz konusu süre içerisinde yurt içinde üretimi gerçekleştirilen ve hızlı tüketim malı niteliğine sahip mağaza markalı ürünlerin üstünde ya da ambalajlarında, perakende işletmenin adı, unvanı ya da markasıyla birlikte üreticinin tercihine göre üreticinin adı, unvanı veya markası da yer alacak. Ürünün üzerinde ya da ambalajında ise hangi büyük ya da zincir mağaza adına üretimi yapıldığı damgası yer alacak.

Mağaza markalı ürünlerde, üzerinde veya ambalajında üretici adı, unvanı ya da markası, mağaza markasıyla aynı yazı karakterinde, bu yazının en az %25’i punto büyüklüğünde ve parantez içerisinde, uygun ve hiçbir zorluk çekmeden okunabilir bir şekilde bulunacak. Üreticinin adı, unvanı veya markasına yönelik rakam, harf, kelime, işaret ve semboller tamamen eksiksiz, okunabilir, gerçeğe uygun ve karışıklığa sebep olmayacak bir şekilde kullanılacak.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir