Kayseri Haber / Gündem / YSK Başkanı, Devam Eden Tartışmalarla İlgili Konuştu!

YSK Başkanı, Devam Eden Tartışmalarla İlgili Konuştu!

16 Nisan Referandumunda “mühürsüz zarflar” sebebiyle meydana gelen tartışmalarla ilgili konuşma gerçekleştiren Güven, Sandık kurullarında kendilerinin olmadığını, seçimi yapanın da, seçimde yarışanın da siyasi partiler olduğunu vurguladı. Ardından ise Yüksek Seçim Kurulu’nun belki de Türkiye üzerindeki en şeffaf kurum olduğunu, kendi içerisinde çok sayıda denetiminin var olduğunu iletti. Kimsenin getirip de bu kurumda ikinci bir mükerrer kayıt sunamayacağını emin sözlerle söyleyen Güven, Türk mühendisler tarafından aylarca uğraşılmış, güven seviyesinin en üst düzeyde olduğu bir yazılımlarının da var olduğundan bahsetti.

Sadi Güven, bir sandık sonucunun değiştirebilme olasılığını, ve YSK’nın neden mühürsüz oylara yönelik karar verdiğini canlı yayında açıkladı.

İlçe sandık kurullarının tamamına bir başkan atandığına değinen Güven, Geçen seçimlerde meydana geldiği gibi sırta torba alma profilinde değişiklik yaptıklarını, Sandıkları okullarda sandık başkanlarına teslim ettiklerini vurguladı. Kendi kullandıkları tutanak defterlerine eksiksiz birer birer geçirildiklerini kaydeden Güven, Sandık Kurulu Başkanına ve üyelerine sandıktan aldıktan sonra ne yapmaları gerektiğine yönelik tüm bilgileri sunduklarını iletti. Sandıkların önüne koymuş oldukları çek listelerin varlığını da ileten Güven, adım adım ne yapacaklarının söylendiği ve rehber olarak meydana gelen bir liste olduğunu belirtti.

Akşam olduğunda sandık sonuçları alınmaya başlayınca başkanın yanına iki kişinin oturduğunu dile getiren Güven, sayım döküm cetveline her türlü işaretin geçtiğini iletti. Evet çıktı ise eveti, hayır çıktı ise hayırı işaretlediklerini iletti. Sağdaki üye ve soldaki üyenin çıkardığı rakamlar aynı olması kaydıyla imza atıldığını dile getirdi. Bu 2 üyenin farklı partilerden seçildiğini de belirtti. Bundan dolayı hiçbir şekilde sonucun değiştirilebilme şansının olmadığını, siyasi partilerin başladığı andan sonuna kadar izleme yetkisinin bulunduğunu vurguladı.

Ardından mühürsüz sandıklara yönelik şu açıklamayı yaptı;

Oyları İlçe seçim kurulundaki partiler  aldı. Mahalledeki sandık kurulu da siyasi partilerden. Bunu açtı sayım yaptı  tutanaklara yazdı imzaladı. Burada bakın bir mühür daha vurması gerekiyordu sandık kurulunun üçüncü mührü vurması gerekiyordu. Seçim kurulları seçim günü torbayı açınca bunları sayıp deftere geçiriyorlar. Zapta geçiyorlar. Biz hiç görevimiz olmadığı halde sandığa üye veren bu üyelere eğitim verdik anlattık. Onun ötesinden her bir sandığa çek list verdik. Yemin etmeyi torbayı açınaca sayması mühürlemeyi unutmayın diye. Bütün bunlara rağmen sandık kurulunda bazılarının mühürleri vurmadığını öğrendik. Tam problem burada biz YSK olarak toplandık anayasa diyor ki seçimin başından sonuna kadar karar verme YSK’dadır. Oy pusulalarının dışardan geldiği iddiası yoktur olay tamamen sandık kurulu başkanlarının mührü vurmayı unutması ile ilgilidir.”

“Anayasanın 67’nci maddesi gereğince vatandaşın seçime katılma hakkı var. Bakın 7-8 kriter vardır. Basılmasından teslim edilmesine kadar. Hepsini saydım size. Bütün bunlar yapıldı sandıkta ben değil, siyasi temsilciler var hatayı onlar yaptı. 1980 yılında yapılan bir şeyi anlattım dışardan geldiğine dair bir itiraz yoksa sahte olduğuna dair bir itiraz olursa ki yok o zaman geçerli olur. Olay tamamen sandık kurulu üyelerinin hatasından kaynaklanmaktadır. Sahtecilik iddiası yok. İtiraz gelirse bakarız. Böyle bir şey sistematik olarak çok düşük. Sahte oyu pusulası sahte zarf kullanıldığına dair bir itiraz yok.”

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir