Kayseri Haber / Eğitim / Yrd. Doç. Dr. Halil Tekiner, Uluslararası Eczacılık Tarihi Akademisi’ne Üye Seçildi!
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (İHA/KAYSERİ-İHA)

Yrd. Doç. Dr. Halil Tekiner, Uluslararası Eczacılık Tarihi Akademisi’ne Üye Seçildi!

Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Eczacılık Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Halil Tekiner, Uluslararası Eczacılık Tarihi Akademisi’ne (International Academy for the History of Pharmacy) üye seçildi.

Tekiner, oluşumun tam 65 yıllık tarihi kapsamında bünyesinde bulunan en genç üyelerden birisi olarak adını yazdırdı.

Tekiner, söz konusu oluşuma farklı ülkeler bünyesinden araştırmacıların alınmakta olduğunu aktardı. Geçmiş olduğumuz hafta Tekiner, İngiltere’den bu oluşuma seçildiğinin haberini duydu. Akademi kapsamında bulunan en genç seçilen kişiler arasında yer aldı. Bu durumun kendi için çok büyük mutluluk ifade ettiğini belirten Tekiner, üniversitesinin adını uluslararası alanda başarılı bir şekilde tanıtmanın ve doğmuş olduğu topraklar üzerine, kendi kültürü üzerine hizmet etmenin çok gurur verici olduğunun altını çizdi.

Söz konusu Akademi’ye seçilmek o kadar kolay değil. Akademi’ye hiç bir şekilde başvuru yapma imkanı bulunmuyor. Farklı ülkelerde bulunan araştırmalar akademiye seçilmek adına tavsiye veriyorlar ve bunun değerlendirmesi yapılıyor. Bu şekilde seçilen Tekiner, bunun haklı gururunu yaşıyor. Eylül ayında Polonya’nın başkenti olan Varşova’da bir ödül töreni düzenlenecek. Bu ödül töreninde Tekiner’e akademi üyeliği beratı ve madalyası takdim edilecek.

Kayserinin eczacılık tarihinin çok gelişmiş ve zengin olduğunu belirten ve kendisinin de eczacılık kökenli bir aileden gelme sebebiyle eczacılık tarihine çok küçük yaşlardan beri ilgi duymuş olduğuna dikkat çekti. Tekiner’in şu anda 16. yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan büyük bir tarihi kapsamına alan, Osmanlıca’dan Fince’ye kadar 4.000’den fazla kitap ve 1000’i geçkin tıbbi nesne ve belgenin bulunduğu bir ihtisas kütüphanesi var.

 

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir