Kayseri Haber / Ekonomi / Yeni Tip İmar Yönetmeliği Endişelendirdi!

Yeni Tip İmar Yönetmeliği Endişelendirdi!

1 Temmuz tarihinde yürürlük dahiline alınacak “Yeni Tip İmar Yönetmeliği” gayrimenkul sektöründe gerilimi yükseltti. Müteahhitler, Proje hazırlığının 6 ay devam edeceğini belirtti. 1 Temmuz tarihine kadar ruhsat alınmadığı takdirde tüm işlemlerin tekrardan yapılacak olduğunu ileten müteahhitler, inşaatların durabileceğine yönelik açıklama yaptılar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu Yönetmeliği’nin 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlük dahiline alınması, inşaat sektöründe belirli endişeler ve paniğe sebep severdi. Müteahhitler, proje, statik hesaplamaları, mimari çizimler tarzındaki işlemlerin 6 ay devam ettiğini, 1 Temmuz tarihine kadar inşaat ruhsatı sahibi olamamaları durumunda tüm bu söz konusu işlemlerin yeni yönetmeliğe göre tekrardan yapılması gerekeceğinin altını çizdi. Sektör temsilcileri ise bunun da inşaatların tamamen durması şantiyelerin kapanmasına sebep olacağını vurguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ortalama olarak 2 ay sonra yürürlük dahiline alınacak olan yeni yönetmeliğin hiçbir şekilde ertelenemeyeceği ve başka bir tarihe atılamayacağını söylemesi, inşaat sektöründe panik yarattı. İzmir’de yıllık olarak ortalama 15.000.000 TL’lik 10.000 konut yükselirken, bu rakamın %50 oranında düşüş göstereceği söylentiler arasında yer alıyor.

Yeni yönetmelikle 1+0 olarak söylenilen stüdyo dairelerin artık inşa edilemeyeceğini vurgulayan  yetkililer, en küçük daire alanının ise 28 metrekare ve 1 oda 1 salon  tiplemesinden meydana gelebileceği yönünde açıklama yaptı ve aynı zamanda yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de bu yönetmelikle birlikte söz konusu olabilir.

Aynı zamanda yönetmelikle birlikte binalarda istenen renge boyanamayacak. Belediyelerin, mahalin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm sağlamak amacıyla dış cephe boya ve kaplamalarıyla çatının malzemesini ve rengini tayin edecek. Bitmiş yapılan içinde bu yetkisini kullanabilecek.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir