Kayseri Haber / Gündem / Yazıcıoğlu Olayında Dönemin İstihbarat Müdürü FETÖ’den Göz Altına Alındı!

Yazıcıoğlu Olayında Dönemin İstihbarat Müdürü FETÖ’den Göz Altına Alındı!

Kayseri’de Terörle Mücadele Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyon kapsamında, kriptolu haberleşme programı olan ByLock’u kullanmaları iddiasıyla toplam 11 adet eski polise gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan polisler arasında Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybetmiş olduğu helikopterin düşmesi sırasında manüple yaptığı iddia edilen Kayseri Emniyeti İstihbarat Müdürü Ali Orhan Dinç’de yer alıyor.

FETÖ / PDY soruşturması sebebiyle, Emniyet Müdürlüğü TEM şube ekipleri, Kayseri’de daha önce Emniyet Müdürlüğü kapsamında görev yapan ve meslekten ihraç edilmiş olan 17 personelin ByLock kullanmakta olduğunu aktardı. Cumhuriyet savcılığı tarafından haklarında yakalama ve gözaltı kararı çıkmış olan 17 kişiden 11’i bugün evlerinden alındı. 6 eski emniyet mensubu ise adreslerde görülmedi.

Gözaltına alınmış olan zanlıların arasında, Muhsin Yazıcıoğlu’nun bulunduğu helikopterin 2009 yılı içerisinde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde düşüş yaşaması sırasında Kayseri’de isithbarat müdürü olan ve söz konusu olayı manüple ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılmış olan Ali Orhan Dinç’in de mevcut olarak durduğu görüldü.

Yazıcıoğlu ailesi tarafından açılmış olan tüm davalarda, Dinç’in Kahramanmaraş’tan almış olduğu bilgileri dönemim Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve Vali Mevlüt Bilici’ye farklı şekilde anlatmış olduğu, bilgi kirliliği yarattığı ve olayı ört pas etmeye çalıştığı iddia edilmişti.

Dava çerçevesinde 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde basına kapalı bir şekilde 4 kişinin talimatla ifadeleri alındı. Dönemin Emniyet Müdürlüğü İstihbara Şube Müdürü Ali Orhan Dinç de 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısında ifade verdi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir