Kayseri Haber / Gündem / Yargıtay Soma Maden Faciasına Yönelik Temyiz İncelemesini Tamamladı!

Yargıtay Soma Maden Faciasına Yönelik Temyiz İncelemesini Tamamladı!

Yargıtay, Manisa’nın Soma İlçe sınırlarında kömür madeninde meydana gelen yangında hayatını kaybeden 301 madenciden 14 tanesinin açmış olduğu davanın temyiz incelemesini tamama erdirdi.

Soma İş Mahkemesi, faciada ölen işçilerin anne, baba, kardeş ve eşlerine 25.000 TL ila 125.000 TL arasında değişen miktarlarda manevi tazminatın verilmesine karar vermişti. Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi kararı onadı. Davalı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ve Türkiye Kömür İşletmeleri, tazminat miktarını “fahiş” bularak karara itirazını bildirdi.

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 18 Nisan tarihinde kararı oybirliğiyle onadı. Kararda, İşverenin yalnızca yazılı olan kurallara değil, yazılı olmayan ve günümüz teknolojisinin gerekli kılmış olduğu önlemlere ters bir şekilde davrandığında da kusurlu bir hale girerek, zararı karşılamak zorunda olduğu aktarıldı.

Türkiye Kömür İşletmeleri’nin asıl işveren, Soma A.Ş.’nin ise alt işveren olduğunun aktarıldığı kararda, Manevi tazminat davalarında gelişmekte olan ülkelerin artık eski kalıplardan kendisini arındırmakta olduğu ve caydırıcılık konusunda çok büyük miktarda önem verildiği paylaşıldı. Gelişen hukukta yine bu yaklaşımın, kişilerin bedenine ve ruhuna karşı yöneltilen haksız eylemlerde ya da taksirli davranışlarda bulunmanın verdiği tatmin duygusunun yanında, caydırıcılık uyandıran oranlarda da manevi tazminatın talep edilmesi gerektiğinde bir sıkıntı bulunmadığına değinildi. Kişi haklarının her şeyin önünde geldiği vurgulanan kararda, Aslolanın insan yaşamı olduğunu ve yaşamın kaybedilmesinin yakınlarda açtığı derin yaraların hiçbir değerin telafi etmesinin kesinlikle imkanının bulunmadığını vurgulandı. Son yüzyıllın en büyük iş kazaları arasında yer alan söz konusu Soma Maden Faciasının, yalnızca bu kaza dahilinde olanlarda ya da kazalıların yakınlarında değil tüm toplumda derin bir üzüntü meydana getirdiği,  Soma maden kazası gibi toplumu derinden etkisi altına alan facialarda hüküm altına alınan manevi tazminat tutarları değerlendirilirken manevi tazminatın caydırıcılık unsurunun ön plana çıkması gerektiğinin kabul edilmesinin lazım geldiği iletildi.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir