Kayseri Haber / Gündem / Yamula Barajı Sulama Projesi Devreye Giriyor!

Yamula Barajı Sulama Projesi Devreye Giriyor!

Kayseri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü’nün, Yamula Barajı çerçevesinde Kayseri’de hala yapımı devam etmekte olan Yamula Barajı Mansap Cazibe ve Terfi Sulaması işi üzerinde hazırlıklar devam ediyor. Yamula Barajı Sulama Projesi Devreye Giriyor!

DSİ aracılığıyla yapılan çalışmaların neticesinde toplam olarak fiziki gerçekleşme oranının %97 seviyelerine çıkış gösterdiği açıklandı. Yamula Barajı Mansap Cazibe ve Terfi Sulaması konusunda tüm boru, sanat yapısı ve elektromekanik işlerin sonuna gelindi. Aktif olarak 39.750 dekar alan suyla buluşmuş durumda.

Yamula Barajı Sulama Projesi Devreye Giriyor!

Söz konusu iş çerçevesinde bulunmakta olan filtre istasyonu üretiminin de 2017 yılının içerisinde bitmesiyle birlikte total olarak 77.480 dekar zirai alan, modern sulama sistemiyle suyla buluşacak.

Yerli Halkın 50 Yıllık Hayali

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yerli halkın 50 seneden beri hayallerini doldurmakta olan söz konusu barajın elektrik üretiminin, tarımsal sulama ve balıkçılık aktivitelerinin yanında aynı zamanda turizm, spor ve şehrin sosyal yaşamına da büyük katkı sağladığını vurguladı.

Bakan Veysel Eroğlu, Yamula Barajı Mansap Cazibe ve Terfi Sulamasında sona gelindiğinin altını çizdi. 2017 yılında hizmete açılacağını belirttiği bu proje için milli ekonomiye katacak olduğu değeri 32.000.000 TL olarak belirledi. Toplam olarak Kayseri üzerinde 1.922 kişiye zirai istihdam alanı da projeyle birlikte sağlanacak.

KayseriHaber

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir