Kayseri Haber / Teknoloji / Xiaomi ve Meizu Kullanıcıları Acı Haberle Karşı Karşıya!

Xiaomi ve Meizu Kullanıcıları Acı Haberle Karşı Karşıya!

Root işlemini uygulayarak, telefonuna özel rom’lar yükleme arzusunda olan Android işletim sistemli telefon ve tablet kullanıcıları, risk taşısa bile, bu yöntemi çok sık bir şekilde tercih etmekteler. Cihazları garanti dahilinden saniyesinde çıkaran işlem olarak ön plana çıkan root yapmak, her 4 kullanıcıdan 1’inde rahatlıkla görülebiliyor. Öyle ki, Google Play Store’da bile root’lu cihazlara özel uygulamalar bulunuyor. Buna rağmen Google, root işlemi uygulanmış cihazlara özel olarak çok önemli bir politika değişikliği yaptı.

Netflix, Google Play Store’deki uygulamasının root’lu Android cihazlarda kullanılamayacağını belirtmişti ve Google’ın Widevine DRM koruması olduğu iddialar arasında yer almıştı. Bu durumun, Google Play Store’de yer alan tüm uygulamaları kapsamı dahiline alabileceği iddia ediliyor. Yani kısaca özetlemek gerekirse root lu cihazlar Google Play Store’den uygulama indiremeyecekler.

Bu durumda, Xiaomi ve Meizu telefonları da böyle bir uygulamada Google Play Store’den herhangi bir uygulama indiremeyecek gibi duruyor. Zira, bu telefonların üreticileri androidin neredeyse her şeyini değiştirerek üretiyorlar. Bu durumda, Google Play’in bu cihazları rootlu sanması çok büyük bir olasılık taşıyor.

Bu soruna çözüm getirilemezse, kullanıcılar internet siteleri üzerinden, .apk formatında dosyaları indirerek, Play Store dışında farklı uygulama ve mağazalardan yine Android’in uygulamalarından yararlanabilirler. Fakat bu uygulamaların içerisinde virüs veya fidye yazılımı tarzında zararlı yazılımların yerleştirebileceği çok büyük bir olasılık taşıdığından dolayı, uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor.

İlginizi Çekebilir

Müslümanlar İçin Alternatif 5 iPhone Uygulaması!

Kutsal Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ezan vakitlerinin yanında aynı zamanda İslami yaşama ilişkin günlük hayatta işinize yarayacak 5 alternatif iPhone uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir