Kayseri Haber / Eğitim / Üniversite Sınavı Öncesi Yard. Doç.Dr. Karayağız Önerilerde Bulundu!
MEMORİAL KAYSERİ HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI YRD. DOÇ. DR. ŞABAN KARAYAĞIZ, OFİSLERDEKİ ISI, IŞIK, GENİŞLİK GİBİ DEĞERLERİN ÇALIŞMA ORTAMINI DESTEKLER NİTELİKTE OLMAMASININ ÇALIŞANLARI DEPRESYONA SÜRÜKLEYEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. (SELMA KARA/KAYSERİ-İHA)

Üniversite Sınavı Öncesi Yard. Doç.Dr. Karayağız Önerilerde Bulundu!

Psikiyatrist Yard. Doç. Dr. Şaban Karayağız, gençlerin hayatlarında en önemli dönüm noktaları arasında yer alan üniversite sınavının öncesinde, kaygının ve endişenin belirli bir oranda ve sabit bir miktarda olmasının motive edebileceğini belirtirken, fazla artış göstermesinin ise direkt olarak başarısızlığa yol açacağını aktardı.

Sınavların yanı sıra gelecek kaygısını bir saplantı, takıntı haline getiren öğrencilerin ise hayatlarında kaygı ve stresin çok yüksek miktarda olduğunu belirtti. Belirli seviyelerde olan kaygının ise gençleri motive ettiğini aktardı.

Kaygı düzeyinin yüksekliğinin bazı gençler üzerinde, sınav esnasında performansı olumsuzluk etkilediğini aktaran Karayağız, Kaygı düzeyinin, sınav esnasında öğrenciye engel olacak kadar güçlü ve sınav performansında olumsuz bir seyir izleyecek kadar yoğun olabileceğine değindi fakat bu kaygıyı bir takım önlemler sayesinde atlatabileceklerini belirtti.

Sınava iyi hazırlanmış olduğunuz gerçeğini ve yapabileceğinize olan inancı asla kaybetmemek gerektiğini aktaran Karayağız, sınav esnasında kaygınıza artış yaşatacak olumsuz tüm düşüncelerden uzak durulması gerektiğini belirtti. Kazanamazsam, şöyle olur diye bir takıntı kafanıza takmamanız gerektiğini de belirtti.

Cesaretin sınav esnasında çok büyük önem arz ettiğini aktaran Karayağız, sınavda olumlu düşüncelerle, kendinize cesaret veren cümlelerle kaygıdan uzaklaşabilinecek olduğunu aktardı.

Mesela bu işi ben yaparım öngörüsüne inanmanın insana büyük cesaret verdiğini belirtti. Sınav yerini önceden kontrol etmeniz gerekecektir, bu rahatlatacaktır. Zorunlu kalmadığınız sürece arkadaş ortamında sınav muhabbetini kesin açmayın ve kesinlikle konu tekrarı yapılmalıdır. Son anda yapılan tekrar direkt olarak kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir.

Sınavdan 1 gün önce eğlenmek, sevdiğiniz yerlerde olmak kaygı düzeyinizi düşürecektir.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir