Kayseri Haber / Kayseri / Türkiye’de Yeterince Organ Bağışı Yapılmıyor!

Türkiye’de Yeterince Organ Bağışı Yapılmıyor!

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Türkiye üzerinde yeterli miktarda organ bağışı işleminin gerçekleştirilmediğini belirtti. ERÜ Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu’nda Organ Bağışı konusunda konferans veren Yılmaz, anlık olarak Türkiye’de nakil adına çok fazla sayıda insanın sıra beklediğini ve gelecek bir haber karşısında mutluluktan uçacaklarını fakat o haber gelmediğinde ise hayatlarını kaybedecek olduklarını belirtti. Birçok hastanın sıra beklediği sırada hayatlarını kaybetmekte olduklarının da altını çizdi.

Yılmaz, İnsan olmanın erdemlerinden birinin de başkasının acısını hissetmekten ve bu acılara sanki kendi acısıymış gibi çare üretmek olduğunu aktardı. Bu kapsamda ülkemiz üzerinde organ nakli beklemekte olan bir haber karşısında mutluluktan yıkılacak olan çok fazla insan olduğuna değindi. Sıra beklerken ise yeteri kadar bağış olmadığından dolayı, organ yetersizliğinden hayatını kaybeden kişilerin olduğuna da değinen Yılmaz, Türkiye’nin organ nakli merkezi ve buralarda yetişmekte olan sağlık personelleri bakımından çok iyi bir durumunun olduğunu, fakat eksiğin organ bağışı yapılmaması olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir