Kayseri Haber / Emlak Haberleri / Türkiye’de Dakikada 2.54 Konut El Değiştirdi!

Türkiye’de Dakikada 2.54 Konut El Değiştirdi!

Söz konusu rakam zaman bazlı inceleme dahiline alındığında ise dakikada el değiştiren konutun 2.54 olduğu ön plana çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, konut satışları 2017 yılının ilk 4 ayında 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %7.42 oranında artış içerisine girdi. Büyük gayrimenkul projeleriyle birlikte çeşitliliğin artış gösterdiği ve kampanyaların büyük ölçüde hareket kazandığı sektör, ev sahibi olma arzusunda olanlara ve yatırımcılara yeni fırsatların kapılarını araladı. Uzun vadeli satışlar sektöre çok olumlu bir şekilde etkisini gösterirken 2017 yılının Ocak – Nisan döneminde Türkiye genelinde satışı gerçekleştirilen konut sayısı 440.226’ya yükseliş gösterdi.

Bu dönemde Türkiye üzerinde günlük ortalama 3.668,55 konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı ise saatte 152,85’e, dakikada ise 2.54’e karşılık geldi.

Veriler neticesinde, Türkiye dahilinde satışların çok büyük oranı 3 büyük şehirde meydana geldi. Yılın ilk 4 ayında konut satışlarının %34,89’luk bölümü İstanbul üzerinde meydana geldi. Ankara ve İzmir’de ise el değiştiren konut sayısının 153.611 olarak ön plana çıktığı belirtildi.

Konut satışları dahilinde en çok boy gösteren şehir İstanbul olarak meydana geldi. Ocak – Nisan döneminde İstanbul üzerinde satışı gerçekleştirilen konut sayısı 76.099 olarak belirlendi. İstanbul’da satışı gerçekleştirilen konutlar, Türkiye geneli konut satışının %17,28’lik bölümünü oluşturuyor. Konut satışlarında İstanbul’u 50.328 satışla Ankara takip ederken, 27.184 satışla İzmir seyretti.

En az konut satışının gerçekleştirdiği şehir ise Hakkari olarak ön plana çıkıyor. 4 ayda Hakkari’de satılan konut sayısı 24 olarak ön plana çıktı. Konut satış rakamının en düşük olduğu şehirler ise Hakkari’den sonra 38 konut satışıyla Ardahan, 144 konut satışıyla Şırnak ve 168 konut satışıyla Bayburt olarak ön plana çıktı.

İlginizi Çekebilir

ERK GYO 38.Cadde Projesinde Ön Talep Toplamaya Başladı İşte Örnek Daire ve Planlar

Gelişen teknolojinin ve buna bağlı olarak insanların alışkanlıklarının tamamen baştan aşağı her gün yenilenmesinin sonucunda farklı bir şeyler ortaya çıkarmak amacıyla Kayseri / Talas'ta konumlandırılan 38. Cadde adı verilen proje, modern, elit ve lüks yaşamın kapılarını yatırımcılarına açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir