Kayseri Haber / Gündem / Türkiye, İntihar Vakalarında 79. Sırada

Türkiye, İntihar Vakalarında 79. Sırada

Erciyes Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi (ERREM) Müdürü öğretim görevlisi Mustafa Atak, hızla artış gösteren ve neredeyse her gün duyulan intihar olaylarına yönelik, ülkemizin intihar olaylarında dünya genelinde 3.94 oranıyla 79.sırada boy gösterdiğini ifade etti.

Erciyes Üniversitesi ERREM Müdürü öğretim görevlisi Mustafa Atak, intihar olaylarına yönelik bir takım açıklamalar yaptı. İnsanların başına gelen dert ve sorunlarla baş etmede yetersiz kalması, sıkılması ve bunalması sebebiyle intihar girişiminde bulunduğunun altını çizen Atak, Yaygınlık açısından bakıldığında, dünya genelinde intiharların son 45 yılda artışının %60 daha fazla olduğunun görüldüğünü vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan verilere göre, dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar ettiğini dile getiren Atak, özellikle eski Sovyetler Birliği ülkeleri ilk sırada olmak üzere gelişen batı ülkelerinde ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde çok korkunç sayıların var olduğunu iletti.

İntihar olaylarında ilk sırada Litvanya’nın yer aldığını ileten Atak, her 100.000 kişide 31,5 kişinin hayatına son verdiği verisini paylaştı. İkinci sırada Güney Kore’nin var olduğunu ve bu ülkenin oranının ise 31,2 olduğunu, 3.sırada Kazakistan olup, oranının 26,9 olduğunu iletti. Türkiye’nin ise dünyada 3,94 oranıyla 79. sırada yer aldığını verilerine ekledi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göz gezdirildiğinde intihar oranının en yüksek olduğu şehrin Kars olarak ön plana çıktığını vurgulayan Atak, İntihar hızının en düşük olduğu ilin Çankırı olduğu iletti. Kayseri’nin intihar oranı yüksek iller arasında bulunduğunu sözlerine ekleyen Atak, istatistikler çerçevesinde Kayseri’de ölümle sonuçlanan intihar olayının 55 olduğunu vurguladı. 

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir