Kayseri Haber / Gündem / Türk El Sanatları Şöleni Kayseri’ye Geldi!

Türk El Sanatları Şöleni Kayseri’ye Geldi!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en geniş çapta el sanatları sergisi olarak ön plana çıkan Türk El Sanatları Şöleni’nde dünyada yer alan 3 mikro heykeltıraştan biri olarak ön plana çıkan Necati Korkmaz’ın saç teline yazmış olduğu besmele, 0.98 milimetre boyundaki dünyadaki en küçük Kuran-ı Kerim, ve saç teline dizmiş olduğu Allah’ın 99 isminin varr olduğu tespih sergilendi.

Sanatçı Necati Korkmaz aracılığıyla oluşturulan Kuran-ı Kerim, 0.98 milimetre boyutunda ve 8 cüzden meydana geliyor. Yaklaşık olarak 3.5 senelik çalışmasının ardından ortaya çıkardığı bu eseri anlatan Korkmaz, saç teline yazdığı dünyanın en küçük besmelesi hakkında şöyle konuştu:

“Saç teline yazdığımız dünyanın en küçük besmelesi var. Saç telinin üzerine yazılmış Arapça besmele var. Onu da görmelerini istiyoruz. Bunun yanında 7 tane küçük heykelcikler sergiliyoruz. Mikroskopla bakılıyor bunlara. Kayserililerin bunları gelip görmelerini istiyoruz, çünkü başka yerde görme olasılıkları sıfır. Çok değerli eserler. Belediyenin daveti üzerine geldik. 6 gün buradayız.”

Dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim’inin yapımının tam 3.5 yıl sürdüğünü aktaran Korkmaz, Her sayfasının özel varaklanıp, süslendiğinin altını çizdi.

Sanatçı, incir çekirdekilerini delerek saç teline geçirilmesiyle birlikte meydana gelen ve çekirdeklerin her birinin üzerinde Allah’ın 3 isminin var olduğu tespihle ilgili, 33’lük bir tespih olduğunu ve yapı taşının incir olarak ön plana çıktığını kaydetti. Yaklaşık olarak 1 seneyi geçkin süredir çalışılan bu tespihin üzerindeki yazıların sadece mikroskopla görüldüğünü ve bundan dolayı değerinin paha biçilemez olduğunu kaydetti.

İlginizi Çekebilir

Bildirt Web Push Notification ile Türkiye’de Sektörde İlk Oldu!

Web site ve uygulama sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olan Push notification sistemiyle ilgili, Bildirt'ten harika bir adım geldi. Bildirt kurucusu Murat Say hem konuyla ilgili, hem de Bildirt'le ilgili açıklamalar yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir