Kayseri Haber / Teknoloji / Tüm Dünya Bu Mühendisi Konuşuyor!

Tüm Dünya Bu Mühendisi Konuşuyor!

Davanın bir yanında mobil dünyayı değiştiren kıvılcımın ilk ateşleyicileri arasında yer alan Uber, diğer tarafta ise Google’ın kardeş şirketi olarak ön plana çıkan Waymo kendini gösteriyor. İki şirket, üst düzey teknoloji hırsızlığı konusunda davalık oldu.

Dava gerekçesi ne?

Waymo, eski yöneticisi olan Anthony Lewandowski’nin Waymo’dan ayrılıp Uber’de göreve başlamadan önce toplam olarak 14.000’den fazla gizli dökümanı indirerek çaldığı iddiasıyla dava açtı.

Levandowski 2016 yılının ocak ayında Waymo’dan ayrıldı ve sürücüsüz tır startup’ı olan Otto’yu kurdu. Uber, Ağustos ayında bu şirketi 680.000.000’a satın aldı. Aynı zamanda mahkeme sebebiyle bu görevi bırakmadan önce, Nisan ayına kadar, Uber’in sürücüsüz otomobil bölümünün başında yer alıyordu.

Sürücüsüz otomobil konusunda pazarı ele geçirmeyi hedeflerine dahil eden iki rakip firmanın davası, Lewandowski’nin çaldığı bilgilerin Uber’de kullanıldığı kanıtlanırsa çok büyük ölçekde boyut değiştirecek.

Waymo tarafından yapılan iddialara göre, Uber bu bilgileri aldı ve Lidar adlı, sürücüsüz otomobil teknolojisinin kritik noktası olarak ön plana çıkan algılayıcı sistemi oluşturdu deniliyor.

San Fransico’daki ABD Bölge Hakimi William Alsup, geçen hafta Uber’in Lewandowski’yi sürücüsüz otomobille ilgili içlerde çalıştırmasını yasaklamıştı. Aynı zamanda bu belgelerin herhangi bir şekilde kullanılmasını da yasaklayarak, belgelerin 31 Mayıs tarihine kadar Waymo’ya geri iade edilmesi şartını koşmuştu.

İlginizi Çekebilir

Müslümanlar İçin Alternatif 5 iPhone Uygulaması!

Kutsal Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ezan vakitlerinin yanında aynı zamanda İslami yaşama ilişkin günlük hayatta işinize yarayacak 5 alternatif iPhone uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir