Kayseri Haber / Gündem / TSK’dan Son Dakika Zeytin Dalı Operasyonu Açıklaması!

TSK’dan Son Dakika Zeytin Dalı Operasyonu Açıklaması!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Harekatın planlama ve icrasında yalnızca teröristler ve yine bu teröristlere ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığını, bu kapsam dahilinde sivil / masum kişilerden herhangi birinin tek bir zarar almaması için gerekli tüm dikkatin verildiği ifade edildi.

Açıklamada napalm, kimyasal, biyolojik ve benzeri, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmatın kullanılmadığı da ileri sürüldü.

TSK’dan yapılan açıklamada, kendileri tarafından, hudutlarımızda ve bölge üzerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla, Suriye’nin kuzeybatı bölümünde Afrin bölgesinde, PKK, KCK, PYD, YPG ve DEAŞ’a mensup teröristlerin tamamını etkisiz hale getirip, saf dışı bırakmak ve dost ve kardeş Suriye bölge halkını söz konusu terör örgütlerinin baskı ve zulmunden kurtarmak amacıyla, 2018 20 Ocak saat 17.00’dan itibarwn Zeytin Dalı Harekatının başlatıldığı dile getirildi.

Harekat, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadele yapmasına ilişkin özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve yine Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51.maddesinde kendini gösteren Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde icra etmektedir.

Bunun beraberinde, bir süredir harekatın meşru olup olmadığının sorgulanmasını hedefleri dahiline alan dezenformasyona yönelik, kısıtlı bazı yayın ve faaliyetler kendini göstermektedir. Yalana ve iftiraya dayalı söz konusu girişimlerin terör örgütleri ve yandaşları tarafından yapıldığı ve yaptırıldığının açık olduğu, bu ve bunun gibi yayınların tamamının amacının meşru zeminlerde şeffaf bir şekilde yürütülen harekata gölge düşürmek olduğu, Bunlara kesinlikle itibar edilmemesi gerektiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Bildirt Web Push Notification ile Türkiye’de Sektörde İlk Oldu!

Web site ve uygulama sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olan Push notification sistemiyle ilgili, Bildirt'ten harika bir adım geldi. Bildirt kurucusu Murat Say hem konuyla ilgili, hem de Bildirt'le ilgili açıklamalar yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir