Kayseri Haber / Ekonomi / Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Geri Geliyor!

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Geri Geliyor!

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, suistimal edildiği ve amacından dışarı çıkarıldığı gerekçesiyle birlikte 2016 yılında uygulama dışarısına alınan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) tekrar uygulamaya girdiğini, uygulamanın, sistemini yeni usul ve esaslara göre belirlemiş olan İstanbul ve Konya’da gelecek hafta faaliyetlerine başlayacağını belirtti.

Aynı zamanda AKP Erzurum Milletvekili olan Ilıcalı, Intertraffic İstanbul Fuarı’nda, TEDES’in trafik kazalarını ve bununla birlikte can kaybının önüne geçmek için  Türkiye’nin farklı şehirlerinde uygulama dahiline alındığını belirtti.

Ilıcalı, şehir içerisinde trafiğin düzelmesi ve düzgün bir şekilde akması, mal ve can kaybının önüne geçilmesi, hız ve ışık ihlalinin tamamen engellenmesi gibi amaçlar birlikteliğinde kurulan TEDES’ten kesilen cezaların %70’inin Hazine’ye, %30’unun ise belediyelere gittiğinin altını çizdi.

Getirilen bu düzenlemeyle belediyelerin %30 oranında pay almasının onların isteğini artırdığını vurgulayan Ilıcalı, bu sayede sistemin hızlı bir şekilde yayılım gösterdiğini hatırlattı.

Sonradan bu işi suistimal edenlerin olduğuna değinen Ilıcalı, bilerek ya da bilmeyerek bazı belediye ve sistemi kuran şirketlerin bunu bir gelir kapısı haline getirdiğinin altını çizdi. İşin amacından çıktığını vurgulayan Ilıcalı, herkesin anormal ve haksız yere kesilen cezaları gördüklerini kaydetti.

Özellikle Ordu üzerinde meydana gelen anormal cezalardan sonra vatandaşların ayaklandığına değinen Ilıcalı, ardından ise İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçip, TEDES’i uygulamadan kaldırdığını aktardı.

Ilıcalı, TEDES üzerinden adete bir tuzak uygulama yaparak vatandaşın gelir kapısı haline getirilmesine İçişleri Bakanlığı’nın asla göz yumdurmayacağını iletirken, TEDES’in kaldırılmasının çare olmadığının fark edilmesinin zerine ilgili tarafların bir arada toplandığını vurgulayarak, sistemin nasıl olması gerektiğine yönelik bir takım gerekli kuralları belirleyen yeni mevzuatın gündeme geldiğini iletti.

Eksikliklerin ve yapılması gerekenlerin neler olduğunun tespitinin gerçekleştirilmesinin ardından bunun belediyelere de iletildiğine söz ekleyen Ilıcalı, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yeni usul ve şartlara göre düzenleme yapanlar sistemi tekrar uygulamaya alabilecek. Bunun esas amacı can kaybını azaltmak. İnsanlarımız trafikte hayatlarını kaybetmesin. Bunun içine ticareti koyduğun zamanda işte bu kadar önemli sistemleri durdurup tekrar yeni düzenlemeler yapmak durumunda kalıyoruz. Yeni düzenlemelerle beraber TEDES tekrar devreye girecek. Bizim bunu elle, trafik polisi ile yapmamız mümkün değil.”

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir