Kayseri Haber / Eğitim / Tarihi Kilise Kütüphane Oluyor!

Tarihi Kilise Kütüphane Oluyor!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Çelik, Merkez Melikgazi İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi Kiçikapı semtinde yer almakta olan ve Tarih Yolu projesi kapsamındaki yapım tarihi bilinmemekte olan Ermeni kilisesinde restorasyon çalışmalarının devam etmekte olduğunu ve gelecek günler içerisinde tamama erdirildiğinde teşhir – tanzim çalışmalarına start verecek olduklarını belirtti.

Meryem Ana Kilisesi binasının en uygun yakışacağı şeyin kütüphane olacağını aktaran Çelik, buranın kütüphane olması yönünde ortak kararda kaldıklarını aktardı ve Burasının Türkiye kapsamında ses uyandıracak olan bir kütüphaneye çevrilecek olduğunu belirtti.

Daha çok ihtisas kütüphanesi olarak hizmet verecek olan kütüphane kapsamında yaklaşık olarak bulunan kitap sayısının 50.000 olacağını ve Kent Kütüphanesi olarak hizmete açılacak olduğunu belirtti.

24 saat boyunca asla kapanmayacak olan kütüphanede bireysel ve gerekliyse grup çalışmaları gerçekleştirilebilecek. Aynı zamanda Kütüphaneler kapsamında dijital servislerden elektronik kitap ve dökümanlara ulaşım yapılabilecek. Kütüphanenin hemen yan tarafında bir de ek olarak Kitap Cafe adıyla bir cafe yapılacak.

Büyükşehir Belediyesince Gençlik ve Spor Bakanlığından teslim alınmasının sonrasından restorasyon işlemlerinin başlamış olduğu tarihi Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi, 2017 yılının sonbahar mevsiminde hizmet vermeye başlayacak.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir