Kayseri Haber / Gündem / Suriyelilere Kalıcı Konut Verilecek!

Suriyelilere Kalıcı Konut Verilecek!

Yapılan söz konusu toplantıda milletvekilinin biri, birkaç gün önce konteyner kentlerden birine ziyarette bulunduğunun altını çizerek, kış aylarının da gelmesiyle birlikte olumsuz hava şartlarından dolayı konteynerlerin yetersiz kaldığı yönünde bir açıklama altına imza attı.

Milletvekilinin, Suriyeli mültecilere yönelik sosyal konut projesi başlatılmasına ilişkin bir öneri sunmasının hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kendilerinin sosyal konuttan da öte bir proje planladıklarının altını çizdi.

Bölgede güvenli alanların oluşturulmasının çok yüksek seviyede önem arz ettiğini ileten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projeyi Güvenli alanlar oluştuğu takdirde çadır kentler artık kendini göstermeyecek, hem Türkiye’de yaşamakta olan Suriye uyruklu bireyleri de yeni oluşturacak oldukları kalıcı konutlarda ikamet ettireceklerini, artık evlerinde yaşayacaklarını sözlerine ekledi.

Erdoğan, bu söz konusu proje çerçevesinde toplam 3.5 milyon Suriyeli mültecinin bir an önce kendi topraklarında ikamet etmesi için de atılacak bir adım olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmaya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın mültecilere yönelik Türkiye’ye verdiği yardım sözünde kesinlikle durmadıklarını vurguladı. Erdoğan, ne olursa olsun yardımların hızını kesmeyeceklerini ve kimseyi mağdur etmeyeceklerini gururla söyledi.

AFAD’ın 29 Ocak’ta güncellediği veriler dahilinde, Türkiye üzerinde kurulan 10 şehirdeki 21 çadır ve konteyner şehirde, yaklaşık olarak ikamet eden Suriyeli sayısı 240.000 olarak ön plana çıkarken, Türkiye içerisinde ise toplam ikamet eden Suriyeli sayısı 3.466.263 olarak kendini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir