Kayseri Haber / Ekonomi / Suriyeli Kadınlar Dilenmek Yerine Halı Dokumayı Tercih Etti!

Suriyeli Kadınlar Dilenmek Yerine Halı Dokumayı Tercih Etti!

Başbakanlık Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’nde kalan ve burada düzenlenen kursa katılım gerçekleştiren 18 Suriyeli kadın, kilim ve halılar dokuyorlar, bununla birlikte hem meslek öğrenirken aynı zamanda yaptıkları ürünlerin satışında da gelir elde ediyorlar.

Kapıçam Halk Eğitim Merkezi dahilinde yaklaşık olarak 4 ay önce AFAD tarafından verilen desteklerle birlikte hizmet vermeye başkan halı ve kilim dokuma kursunda bulunan dilencilik yerine, çalışmayı seçen Suriye uyruklu kadınların, özellikle geleneksel motiflerde dokudukları halılar, bir şirket aracılığıyla Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinin yanında aynı zamanda ABD’ye de ihraç ediliyor.

Kapıçam Halk Eğitim Merkez Müdürü Ali Özdemir tarafından yapılan açıklamada, kursta yapılan halı ve kilimlerin dış ülkelerde çok yoğun ilgi ve alaka gördüğünü vurgulayarak 4 ay içerisinde 2 parti halı ve kilim ihracatı yaptıklarının altını çizdi.

Halıların iplerinin ise ihracat yapan şirket tarafından verildiğini ileten Özdemir, şirketin ilmek başı belirli bir ücret verdiğini, kadınların da bu sayede aile bütçelerine katkı sağladığını belirtti. Birçok insanın ise buradan kazandıklarıyla geçimini sağlamaya çalıştığını belirtti ve dilenmeyip burada helal parayla geçim sağladıkları için Suriye uyruklu kadınları tebrik etti.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir